Αιγίδα και διεξαγωγή μαθητικού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας θέτει υπό την αιγίδα της τον «Πιλοτικό Προκριματικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας» για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων σχολείων της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, ο οποίος θα διεξαχθεί στη Ναύπακτο το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ. στα Εκπαιδευτήρια Πάνου.

Ο Διαγωνισμός αυτός για μαθητές/τριες Δημοτικού έχει θέμα «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά», για μαθητές/τριες Γυμνασίου έχει θέμα «Πρωτέας» και για μαθητές/τριες Λυκείου έχει θέμα «Smart Cities», και πραγματοποιείται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας για τη διάδοση της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) και
την ένταξή της στο σύστημα διδασκαλίας και εκπαίδευσης μαθητών στην Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί καλούνται να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες του διαγωνισμού και κυρίως για τις εγγραφές των ομάδων τους στον Διαγωνισμό, στο δικτυακό τόπο https://wrohellas.gr/πανελλήνιος-διαγωνισμός-εκπαιδ-2019/.

Διευκρινίζεται ότι η μετακίνηση την ημέρα του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.