I am not a robot, Erasmus ka229- 32ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά

Κατά την τελευταία μετακίνηση του Erasmus ka229 προγράμματος I am not a robot, θα ταξιδέψουν τρεις εκπαιδευτικοί και τρεις μαθητές του σχολείου μας στην Νάπολη της Ιταλίας  στις 21-26 Μαΐου 2023 για να παρακολουθήσουν εργαστήρια με θεματική τη ρομποτική, την τεχνητή νοημοσύνη και την κωδικοποίηση. Παράλληλα με αυτές τις δράσεις θα ξεναγηθούμε σε μνημεία αρχαιολογικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος της Νάπολη καθώς και σε επιστημονικά εργαστήρια.

Μετά τις τρεις μετακινήσεις στο Βέλγιο, τη Βουλγαρία και τη Λετονία καθώς και τη φιλοξενία  στην Ελλάδα οι μαθητές μας απέκτησαν δεξιότητες που έχουν να κάνουν με την εφαρμογή της κωδικοποίησης τόσο σε δραστηριότητες χωρίς τον υπολογιστή όσο και σε δραστηριότητες με τη βοήθεια του υπολογιστή, συνεργάστηκαν με τα παιδιά αυτών των χωρών για την παραγωγή διαφόρων ψηφιακών εργαλείων, γνώρισαν τον πολιτισμό και τα πολιτιστικά μνημεία αυτών των χωρών και συνειδητοποίησαν την πολυπολιτισμικότητα της Ευρώπης.

Σε αυτό το πρόγραμμα διάρκειας τριών χρόνων-λόγω της πανδημίας- συμμετείχαν στις μετακινήσεις έξι εκπαιδευτικοί και 12 μαθητές του σχολείου μας ανταλλάσσοντας καλές πρακτικές σε δράσεις κώδικα, ρομποτικής και προγραμματισμού, παρακολουθώντας εργαστήρια και συμμετέχοντας σε δραστηριότητες.