Αναβάθμιση υπηρεσίας Συνεργατικών Σχολικών Εγγράφων (γραφίς)

To νέο περιβάλλον της υπηρεσίας Συνεργατικών Σχολικών Εγγράφων (γραφίς) του ΠΣΔ λειτουργεί στη διεύθυνση https://grafis.sch.gr. Η σύνδεση γίνεται με τον λογαριασμό που διαθέτετε στο ΠΣΔ.

Οι δυνατότητες του περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων:

1. Άμεση και ασφαλή πρόσβαση στα αρχεία σας από οποιοδήποτε σημείο του διαδικτύου, μέσω της σελίδας της υπηρεσίας.
  2. Διαμοίραση αρχείων με άλλα μέλη του Πανελλήνιου σχολικού Δικτύου.
  3. Διαδικτυακή επεξεργασία αρχείων κειμένου (docx), υπολογιστικών φύλλων (xlsx) και παρουσιάσεων (pptx), σε ένα νέο περιβάλλον με πολλές δυνατότητες επεξεργασίας.
  4. Ταυτόχρονη επεξεργασία των παραπάνω τύπων αρχείων, από περισσότερους από έναν χρήστες, σε πραγματικό χρόνο.
  5. Μετατροπή αρχείων από παλαιότερους τύπους εγγράφων (doc, xls, ppt) σε νεότερους (docx, xlsx, pptx).
  6. Αλληλεπίδραση των χρηστών που επεξεργάζονται ένα αρχείο, μέσω σχολίων και ζωντανής συνομιλίας (chat).
  7. Βοηθητικές εφαρμογές επεξεργασίας εγγράφων, όπως μετατροπή εικόνων σε κείμενο (OCR) και μετάφραση σε διάφορες γλώσσες.
  8. Αυτόματες εκδόσεις για τα αρχεία σας (versioning).
  9. Αποθηκευτικός χώρος 5Gb για κάθε μέλος της υπηρεσίας, με δυνατότητα αύξησής του αν απαιτηθεί.
  10. Συγχρονισμός των αρχείων σας με τον υπολογιστή ή τη φορητή συσκευή σας με την εγκατάσταση κατάλληλου παρεχόμενου προγράμματος.
  11. Εφαρμογή επαφών για την οργάνωση του διευθυνσιολογίου σας.
  12. Συνεργασία (πχ. ανάθεση εργασιών κτλ.) μέσω της εφαρμογής ημερολογίου, με δυνατότητες δημιουργίας πολλαπλών ημερολογίων και διαμοίρασής τους σε άλλους χρήστες.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι: