ART LOVERS – Για την τέχνη στα σχολεία

Οι τέχνες μπορούν να αποτελέσουν ένα εργαλείο προσέγγισης της γνώσης κατά τρόπο διαθεματικό, διεπιστημονικό, διερευνητικό και βιωματικό, συνδυάζοντας όλα τα γνωστικά αντικείμενα του σχολείου. Η τέχνη μπορεί να υποστηρίξει και να εμπνεύσει το σύγχρονο σχολείο, για να εκπαιδεύσει τους μαθητές ως ελεύθερες προσωπικότητες, να τους μυήσει στην πολυπλοκότητα της πραγματικότητας και να τους καταστήσει ικανούς στην αποτίμηση των παραμέτρων του σύγχρονου κόσμου, καλλιεργώντας τη γνώση, την ευαισθησία, την κρίση, τη δημοκρατική και κοινωνική τους συνείδηση. «Τέχνη & Εκπαίδευση: Διδακτικές και Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στο Σχολείο του 21ου αιώνα». Διεθνές Συνέδριο Στέγη Γραμμάτων κ Τεχνών, 2-4 Οκτωβρίου 2015.

Με ευκαιρία την ψήφιση νέων, επερχόμενων νομοσχεδίων για την παιδεία και με αφορμή την εκπαιδευτική μας εμπειρία από το Καλλιτεχνικό Σχολείο Κερατσινίου-Δραπετσώνας, προωθούμε παντού ένα από τα έργα του σχολείου που δημιουργήθηκε για αυτό τον σκοπό, μετά την καραντίνα.

Δείτε τη μικρού μήκους ταινία Art Lovers, που υλοποιήθηκε με την καθοδήγηση  των καθηγητριών του κινηματογράφου Εύης Δημητροπούλου και του χορού Κατερίνας Ανδριοπούλου. Kαι αναρωτηθείτε:

Πρέπει οι τέχνες να πάρουν τη θέση που τους αξίζει σε όλα τα σχολεία ή όχι; https://www.youtube.com/watch?v=XwUUKHhi_IQ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ