Microsoft OutLook 2013 – Αγγλική έκδοση

...

MICROSOFT OUTLOOK 2013 (Αγγλική Έκδοση)

Το Microsoft Office 2013 είναι μια σουίτα εφαρμογών γραφείου η οποία περιλαμβάνει και το Outlook. Μετά την εγκατάσταση του Office στον υπολογιστή σας θα πρέπει να εισάγετε μερικές ρυθμίσεις ώστε να συνδέσετε το e-mail που έχετε στο ΠΣΔ με το Outlook.

Ακολουθείτε τα παρακάτω βήματα:

Start à All Programs à Microsoft Office à Microsoft Outlook 2010

Όταν ανοίξει το πρόγραμμα για να ξεκινήσετε την εγκατάσταση του λογαριασμού πρέπει να επιλέξετε File και έπειτα Add Account.

Επιλέξτε όπως εμφανίζεται και στην παρακάτω εικόνα  “Manual setup or additional server types” και χωρίς να συμπληρώσετε άλλα πεδία πατάμε Next για να μεταβείτε στην επόμενη οθόνη ρυθμίσεων.­

Εικόνα 133: Επιλογή Manual Setup

Η επόμενη επιλογή στην οποία πρέπει να προβείτε είναι η επιλογή POP or IMAP και επιλέγουμε Next για να μεταβείτε στην επόμενη καρτέλα ρυθμίσεων.

Εικόνα 134: Επιλογή POP ή IMAP

Στην επόμενη Εικόνα 145 παρουσιάζονται οι ρυθμίσεις τις οποίες έχετε πραγματοποιήσει μέχρι στιγμής.

Εικόνα 135: Ρυθμίσεις λογαριασμού

Η μόνη επιλογή που έχετε να κάνετε είναι στον Account Type:  εάν επιθυμείτε να κατεβαίνουν τα e-mails τοπικά στον υπολογιστή σας επιλέγουμε POP3, ενώ εάν επιθυμείτε να παραμένουν απομακρυσμένα στο ΠΣΔ, Επιλέξτε IMAP. Οι διακομιστές εισερχόμενης και εξερχόμενης αλληλογραφίας είναι mail.sch.gr.

Αφού συμπληρώσετε τα:

• Your Name (όνομα σχολείου)
  • Email Address (Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του σχολείου)
  • Account Type (τύπος λογαριασμού IMAP ή POP3)
  • Incoming mail server (Διακομιστής εισερχόμενης αλληλογραφίας: mail.sch.gr)
  • Outgoing mail server (Διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας: mail.sch.gr)
  • User Name (όνομα χρήστη)
  • Password (κωδικό πρόσβασης)

Θα επιλέξετε την επιλογή “More Settings”  όπως εμφανίζεται στις παρακάτω 2 Εικόνες.

Εικόνα 136: Επιλογή «More Settings»

Μετά από αυτή την επιλογή θα μεταβείτε σε μία οθόνη από όπου θα κάνετε χρήση της καρτέλας Outgoing Server και θα τσεκάρετε το κουτάκι “My outgoing server (SMTP) requires authentication” και θα επιλέξετε OK για να καταχωρηθεί η ρύθμισή σας.  Η διαδικασία αποτυπώνεται στην παρακάτω Εικόνα 147.

Εικόνα 137: Επιλογή outgoing server ρυθμίσεων

Στην παραπάνω Εικόνα 147 πατώντας «ΟΚ» θα μεταβείτε στην προηγούμενη καρτέλα από όπου Επιλέξτε Next και μετά Finish, η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί και ο λογαριασμός σας είναι έτοιμος για χρήση.

Εικόνα 138: Οριστικοποίηση ρυθμίσεων πατώντας «Next»

Εικόνα 139: Τέλος των ρυθμίσεων με την επιλογή «Finish»