Εγκατάσταση Joomla CMS

Το Joomla είναι ένα από τα πολλά διαθέσιμα συστήματα διαχείρισης περιεχομένου, τα οποία βοηθούν στην ευκολότερη οργάνωση και διαχείριση του περιεχομένου της ιστοσελίδας μας. Για τη χρήση του δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού.

Για την εγκατάσταση του Joomla στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα πρέπει να ακολουθηθεί η παρακάτω διαδικασία:

• Κατεβάστε το αρχείο της τελευταίας έκδοσης του Joomla από την επίσημη ιστοσελίδα.
  • Χρησιμοποιήστε ένα πρόγραμμα αποσυπίεσης και αποσυμπιέστε το αρχείο σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σας.
  • Χρησιμοποιήστε ένα πρόγραμμα ftp και ανεβάστε τα αρχεία που βρίσκονται μέσα σε αυτό το φάκελο, στο χώρο της ιστοσελίδας σας στο ΠΣΔ. Προσοχή, δεν πρέπει ανεβάσετε το φάκελο, αλλά όλα τα αρχεία και τους φακέλους που βρίσκονται μέσα σε αυτό το φάκελο. Η διαδικασία αυτή θα παρει αρκετή ώρα, η οποία εξαρτάται από την ταχύτητα σύνδεσής σας στο ίντερνετ.
  • Όσο περιμένετε, πιστοποιηθείτε σαν χρήστης στο www.sch.gr/mysch και πλοηγηθείτε στο "MySch->Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων MySQL"
  • Σε αυτή τη σελίδα δημιουργήστε μία βάση δεδομένων (αν δεν υπάρχει ήδη) και κωδικό για αυτή τη βάση. Φυλάξτε όλα τα στοιχεία της σελίδας γιατί θα χρειαστούν κατά την εγκατάσταση του Joomla.
  • Όταν ολοκληρωθεί η φόρτωση των αρχείων στον ιστοχώρο σας, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα σας. Θα πρέπει να εμφανιστεί ένας οδηγός σαν και αυτόν που εμφανίζεται στην παρακάτω εικόνα.
  • Επιλέγετε σαν γλώσσα τα ελληνικά (Greek), αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο, και πατάτε "Επόμενο". Θα εμφανιστεί το ακόλουθο

• Το όνομα του ιστότοπου σας, πχ το όνομά σας ή το όνομα του σχολείου σας. Ό,τι βάλετε εδώ θα εμφανίζεται σε κάθε σελίδα.
    • Τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του διαχειριστή της σελίδας, πχ το email σας από το σχολίκό δίκτυο.
    • Το όνομα του διαχειριστή, πχ admin.
    • Τον κωδικό του διαχειριστή.
    • Την επιβεβαίωση του κωδικού του διαχειριστή. Πρέπει να εισάγετε ότι βάλατε στο πεδίο Κωδικός διαχειριστή.Εδώ πρέπει να συμπληρώσετε τουλάχιστον τα ακόλουθα, υποχρεωτικά, πεδία.
  • Αν εμφανιστεί μύνημα "configuration.php μη εγγράψιμο", δημιουργήστε ένα αρχείο με το όνομα "configuration.php"  και δώστε του δικαιώματα εγγραφής μέσω του προγράμματος ftp, πριν συνεχίσετε τα βήματα του οδηγού.
  • Σε μία από τις καρτέλες του οδηγού θα σας ζητηθεί να εισάγετε τα στοιχεία της βάσης δεδομένων που έχετε βρει από τον πίνακα ελέγχου σε προηγούμενο βήμα.

Σε αυτή τη φάση πρέπει να έχετε μπροστά σας κάποια στοιχεία από το ΠΣΔ. (https://www.sch.gr/mysch (Θα σας ζητηθεί να πληκτρολογήσετε ξανά τον κωδικό σας)  <Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων MySQL)

Είδος βάσης δεδομένων: MySQLi

Όνομα διακομιστή: userdb

Όνομα χρήστη: χχχχχχχ (To όνομα χρήστη σας)

Κωδικός: κωδικός πρόσβασης MySql (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΣΔ!)

Όνομα βάσης δεδομένων: χχχχχχχ_db1

Το πρόθεμα πίνακα ΔΕΝ το αλλάζουμε.

και πατάτε "Eπόμενο".

• Θα εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα

• Είστε έτοιμοι για την ολοκλήρωση της  εγκατάστασης του Joomla. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν πατάτε κανένα κουμπί που να έχει σχέση με "εγκατάσταση ενδεικτικού περιεχόμενου" στο πάνω τμήμα της σελίδας.Πατάτε το κουμπί Εγκατάσταση και εμφανίζεται για λίγο η ακόλουθη εικόνα:

Ολοκλήρωση Εγκατάστασης - Διαγραφή Φακέλου Εγκατάστασης

Αν κάνατε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να δείτε την ακόλουθη οθόνη:

• Πρέπει, τώρα, να πατήσετε το κουμπί 'Αφαίρεση φακέλου installation' για να διαφραφούν αυτόματα τα αρχεία εγκατάστασης του Joomla.Αν, παρ' όλα αυτά, δείτε το παρακάτω μήνυμα, ότι δεν διαγράφτηκε ο φάκελος, θα πρέπει να το διαγράψετε χειροκίνητα. Για να το κάνετε αυτό, πρέπει:
    1. Να συνδεθείτε με το filezilla στο λογαριασμό σας στο σχολικό δίκτυο.
    2. Να πάτε στο δεξί μέρος στο φάκελο που μεταφέρατε τα αρχεία του Joomla.
    3. Να κάνετε δεξί κλικ στο φάκελο installation και να πατήσετε Διαγραφή.

Πατώντας το κουμπί Ιστοσελίδα μεταφέρεστε στην αρχική σελίδα του ιστοτόπου σας, ενώ πατώντας το κουμπί Διαχειριστής, μεταφέρεστε στην αρχική σελίδα διαχείρισης του ιστοτόπου.