Δελτίο τύπου 2ου ΓΕΛ Κέρκυρας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το 2ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας, με ομάδα μαθητών-τριών, ύστερα από πρόσκληση της εφημερίδας ΒΗΜΑ ετοίμασε μια σειρά άρθρων για την Κέρκυρα που αξιοποιήθηκαν  και θα δημοσιευθούν στο ειδικό ένθετο της εφημερίδας ΒΗΜΑ της Κυριακής, την Κυριακή 14 Μαΐου 2023.

Η συντακτική ομάδα των μαθητών-τριών που ανέλαβε αυτό το έργο με την καθοδήγηση και επιστασία καθηγητών-τριών τους, επιχείρησε να αναδείξει την ιστορική, πολιτιστική και κοινωνική πλευρά της πόλης και του νησιού της Κέρκυρας.

Οι μαθητές, κατέγραψαν τα πολιτιστικά στοιχεία μέσα όμως από την προσωπική τους οπτική γωνία, φιλτραρισμένη ιδιαίτερα από τα προσωπικά  βιώματα της καθημερινότητας τους, αφού εμπλέκονται ενεργά στα πολιτιστικά δρώμενα της πόλης και του νησιού γενικά.

Με μεγάλη χαρά και τιμή σας καλούμε να διαβάσετε το ένθετο ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ της εφημερίδας ΒΗΜΑ της Κυριακής για το οποίο είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι ως εκπαιδευτική κοινότητα ενός σχολείου που βρίσκεται στο βορειοδυτικό άκρο της Ελλάδας.

Μετά τη δημοσίευση του ένθετου στην εφημερίδα, όλο το υλικό που δημιουργήθηκε θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.