Διαδικτυακή Ενημέρωση για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις Υποψηφίων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες

Προσκαλούμε τους Γονείς/Κηδεμόνες μαθητών με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες, τους/τις ενδιαφερόμενους/νες μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ Τάξης Γενικών, Εσπερινών και Επαγγελματικών Λυκείων καθώς και τους απόφοιτους Λυκείων, να παρακολουθήσουν τη διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση η οποία διοργανώνεται από το 1ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το 1ο και 2ο ΚΕΔΑΣΥ Ανατολικής Θεσσαλονίκης, με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Τίτλος της Διαδικτυακής Ενημερωτικής Συνάντησης είναι:

«Πανελλαδικές εξετάσεις υποψηφίων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2022. Πλαίσιο και διαδικασίες προφορικής εξέτασης»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30 Μαϊου και ώρα 14:00. Θα υπάρχει ζωντανή μετάδοση μέσα από το siteτης ΠΔΕ Κ.Μακεδονίας στο σύνδεσμο: https://www.webtv.kmaked.eu.

Τέλος το κοινό θα μπορεί να διατυπώσει ερωτήσεις προς τους εισηγητές μέσω της πλατφόρμας ερωτήσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στο link: https://www.submit.kmaked.eu. Επίσης θα υπάρχει και η δυνατότητα υποβολής liveερωτήσεων, μέσω του καναλιού Youtubeτης ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

Σκοπός της τηλεσυνάντησης είναι η ενημέρωση των ενδιαφερόμενων υποψηφίων και των γονέων τους για τον τρόπο και τη διαδικασία εξέτασης στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Ατόμων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Έναρξη

14:00

Α ΜΕΡΟΣ

14:00

Έναρξη εργασιών

Δρ Πολυχρόνης Ευκαρπίδης - ΣΕΕ (ΠΕ70-ΕΑΕ) 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας

14:10

Χαιρετισμός Αναπληρωτή Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
κ. Θωμά Μπαχαράκη

14:15

Β ΜΕΡΟΣ  Εισηγήσεις

14:15

"Πανελλαδικές εξετάσεις 2022 για υποψηφίους με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες: Όροι και συνθήκες λειτουργίας των Ειδικών Εξεταστικών Κέντρων",

κ. Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ΣΕΕ (ΠΕ02) 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας.

14:40

«Μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται προφορικά»,

κ. Αποστόλου Θεοδώρα, Μετ. φιλόλογος 1ου ΚΕΔΑΣΥ Α΄ Θεσσαλονίκης

15:00