Διαδικτυακή Επιμορφωτική Εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής: «Το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τα Μαθηματικά στο Δημοτικό Σχολείο»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση, με θέμα: «Το νέο Πρόγραμμα Σπουδών για  τα Μαθηματικά στο Δημοτικό Σχολείο», η οποία θα πραγματοποιηθεί την

Τρίτη 28 Ιουνίου 2022 και ώρες 18:00-21:00.

Screenshot 1 1Απευθύνεται σε στελέχη εκπαίδευσης και εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ70 Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης. Η επιμορφωτική μας εκδήλωση θα αναδείξει τις βασικές αρχές του νέου Προγράμματος Σπουδών των Μαθηματικών στο Δημοτικό και τις αλλαγές που εισάγει στη διδασκαλία και τη μάθηση του συγκεκριμένου μαθήματος. Αποσκοπεί να δώσει τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να μοιραστούν τους προβληματισμούς και την εμπειρία τους και ταυτόχρονα να αποτελέσει αφορμή αναστοχασμού της εκπαιδευτικής πράξης. Η τηλεσυνάντησή μας φιλοδοξεί να δώσει προτάσεις, οι οποίες θα συμβάλουν στην ανανέωση του μαθητικού ενδιαφέροντος για τα Μαθηματικά και ταυτόχρονα στην ανάπτυξη μαθηματικών πρακτικών και ικανοτήτων, ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να λειτουργούν συνεκτικά και κριτικά σε μια συνεχώς μεταβαλλόμενη κοινωνία.

Διαβάστε περισσότερα : ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Τ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ