Διαδικτυακή Ξενάγηση των Μαθητών του Αριστοτελείου Κολλεγίου στο Ηφαίστειο της Σαντορίνης

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ

Με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές του Γυμνασίου του Αριστοτελείου Κολλεγίου παρακολούθησαν διαδικτυακά την Παρασκευή 27/1/2023 και  ώρα 12: 30 – 13: 30 ξενάγηση στο πλοίο-γεωτρύπανο “Joides Resolution” που εξερευνά το ηφαίστειο της Σαντορίνης. Το πλοίο-γεωτρύπανο Joides Resolution των ΗΠΑ πραγματοποιεί μια σειρά υποθαλάσσιων επιστημονικών γεωτρήσεων στο ηφαιστειακό σύμπλεγμα της Σαντορίνης. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο πλοίο, είδαν τους χώρους του και το γεωτρύπανο. Επιστήμονες, μέλη του Διεθνούς Προγράμματος Εξερεύνησης των Ωκεανών, ενημέρωσαν στην Ελληνική και Αγγλική γλώσσα τους μαθητές για τις εργασίες τους στην περίφημη Καλντέρα της Σαντορίνης, μνημείο γεωλογικής κληρονομιάς της UNESCO.  Η δράση τελεί υπό την αιγίδα του Εθνικού Συντονισμού Δικτύου ASPnet-UNESCO όπου το Αριστοτέλειο Κολλέγιο ανήκει στο δίκτυο των συμμετεχόντων σχολείων. Συντονίστρια της δράσης ήταν η κα Διαμαντή Νανά, καθ. Αγγλικών του σχολείου μας.