Διαγωνισμός Δημιουργίας / Κατασκευής Αποκριάτικης Μάσκας

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣΚΑΣ

Το Εικαστικό Τμήμα της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Τριφυλίας σε συνεργασία με τη Σχολική Επιτροπή της Α/θμιας  Εκπαίδευσης του Δήμου μας, έχοντας πάντα κατά νου τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν συμπολίτες μας λόγω των περιοριστικών μέτρων και την ανάγκη των παιδιών να ζήσουν τη χαρά του καρναβαλιού διοργανώνει Πανελλήνιο Διαγωνισμό  δημιουργίας/κατασκευής αποκριάτικης μάσκας.

«Η μάσκα μου ζωντανεύει στο Δήμο Τριφυλίας»

Χρησιμοποιείστε τα πιο παράξενα υλικά, κορδέλες, υφάσματα,  πολύχρωμα χαρτόνια και σερπαντίνες, κόλλες, χρυσόσκονες σε διαστάσεις έως 0,50 χ 0,50 m και μαγικά οι μάσκες θα αποκτήσουν χρώμα και θα μεταμορφωθούν σε υπέροχες δημιουργίες.

Όλες οι μάσκες θα κριθούν από καλλιτεχνική επιτροπή, η οποία θα κρίνει τις συμμετοχές χωρίς να γνωρίζει τα στοιχεία των μικρών δημιουργών, με αύξουσα αρίθμηση, με τη σειρά παραλαβής.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα παιδιά από όλη την Ελλάδα έως 12 ετών.

Οι μάσκες  θα πρέπει να  σταλούν σε κουτί συσκευασμένες μέχρι την Δευτέρα, 22 Φεβρουαρίου 2021, ταχυδρομικά  στη δ/νση :

Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Τριφυλίας

για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό δημιουργίας αποκριάτικης μάσκας –

υπόψη κ. Φωτεινής  Στυλιανού, Δημ. Κατ/μα Φιλιατρών

ή

να παραδοθούν στα Δημοτικά Καταστήματα του Δήμου Τριφυλίας, με την ένδειξη

για Κοιν. Επιχείρηση Δήμου Τριφυλίας

για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό  δημιουργίας  Αποκριάτικης Μάσκας –

υπόψη κ. Φωτεινής  Στυλιανού, Δημ. Κατ/μα Φιλιατρών

Οι νικητές θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά την Τρίτη, 2 Μαρτίου 2021.

Τη διαγωνιζόμενη μάσκα θα συνοδεύει φυσικό αρχείο με τα στοιχεία του/της δημιουργού :

• το επώνυμο, το όνομα, η ηλικία και το σχολείο του διαγωνιζόμενου/ης καθώς και ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο και e-mail του γονέα/κηδεμόνα
  • υπ/νη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα, περί αποδοχής των όρων του διαγωνισμού και δημοσιοποίησης των στοιχείων του βραβευμένου μικρού καλλιτέχνη.

Τα έργα μπορούν να αποσταλούν μέσω του σχολείου, αλλά και ατομικά κάθε μικρός καλλιτέχνης μπορεί να στείλει το έργο του.

Τα διαγωνιζόμενα έργα μπορούν να είναι και ομαδική δημιουργία τάξης σχολείου.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα δημοσιοποιηθούν στα τοπικά ΜΜΕ, θα αναρτηθούν στη σελίδα του Δήμου και θα κοινοποιηθούν στο Facebook της Κοινωφελούς Επιχείρησης.

Θα επιλεγούν τρεις (3) μάσκες από το Δήμο Τριφυλίας και τρεις (3) από την υπόλοιπη Ελλάδα, οι δημιουργοί των οποίων θα κερδίσουν από μια φωτογραφική μηχανή!

Οι μάσκες  που θα βραβευθούν  θα προβάλλονται στις γιγαντοοθόνες του Δήμου τις ημέρες των Αποκριών και θα αποτυπωθούν σε υλικό προβολής  και αποκριάτικο στολισμό του Δήμου.

Τα μέλη της κριτικής καλλιτεχνικής επιτροπής θα ορίσει με απόφασή του το Διοικητικό Συμβούλιο της Κοιν. Επιχείρησης.

Το Εκπαιδευτικό Προσωπικό των Σχολικών Μονάδων καθώς και οι Σύλλογοι Γονέων  & Κηδεμόνων καλούνται να παροτρύνουν τους μαθητές να συμμετέχουν στο διαγωνισμό.

Για πληροφορίες, διευκρινίσεις στείλτε μήνυμα στη δ/νση:

koinofelis-epixeirisi@hotmail.com

Καλή Επιτυχία στους μικρούς καλλιτέχνες!!!

Δείτε σχετικά: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΚΡ ΜΑΣΚΑΣ