Διαγωνισμός επιχειρηματικότητας ΣΕΝ

Σαπούνια για ...βραβείο!

Στις 27 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, στο εμπορικό κέντρο Cosmos, η έκθεση "Εικονική επιχείρηση", στο πλαίσιο του αντίστοιχου διαγωνισμού του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων. Την πρώτη του εμφάνιση στην έκθεση έκανε και το ΓΕΛ Ποδοχωρίου Καβάλας, και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο, καθώς κατάφερε να αποσπάσει (ανάμεσα σε σαράντα περίπου σχολεία) το ένα από τα τρία βραβεία που δόθηκαν, αυτό του καλύτερου περιπτέρου. Δεκαέξι μαθητές της Γ΄ Λυκείου, οι οποίοι έχουν επιλέξει το μάθημα 'Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων', ασχολήθηκαν επί μήνες με την παραγωγή βιολογικών σαπουνιών τριών ειδών: α)με μούστο, β)με αμύγδαλα, γ)με ενεργό άνθρακα.Την επίβλεψη της προσπάθειας είχε η διδάσκουσα καθηγήτρια κα Αναστασία Τσακμάκη, οικονομολόγος, η οποία παρουσίασε, στα μέσα ενημέρωσης που κάλυπταν την εκδήλωση, την πορεία και τις δυσκολίες του εγχειρήματος. Για την προώθηση των προϊόντων στήθηκε στην έκθεση ένα καλαίσθητο περίπτερο, το οποίο απέσπασε τα θετικά σχόλια των κριτών και των επισκεπτών, για την ενημέρωση των οποίων οι μαθητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.Το αποτέλεσμα ήταν να πωληθούν δεκάδες σαπούνια αλλά και τα παιδιά να επιστρέψουν με μία ακόμη διάκριση για το Λύκειό τους, ιδιαίτερα σημαντική για ένα μικρό σχολείο της περιφέρειας. Δύο από τους μαθητές μίλησαν στους δημοσιογράφους για την 'επιχείρησή' τους, με συστολή και αγωνία στην αρχή αλλά και με έκδηλη την ικανοποίηση στα πρόσωπά τους μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Μπράβο σε όλους!