Διακρατικό Πρόγραμμα CHAPTER Εrasmus+

Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε πως το Byron College εξασφάλισε την συμμετοχή του στο Πρόγραμμα CHAPTER (Πολιτιστική Κληρονομιά και Προώθηση της Συνεργασίας μεταξύ των Ευρωπαίων Αναγνωστών), ένα Πρόγραμμα διετούς διάρκειας μέσα στα πλαίσια του ERASMUS+ που περιλαμβάνει συμπράξεις ανταλλαγής μαθητών με σχολεία της Κροατίας, της Τουρκίας, της Ιταλίας,  της Ισπανίας  και της Σουηδίας. Είναι μεγάλο προνόμιο για μας καθώς λίγα σχολεία έχουν επιλεγεί και χρηματοδοτηθεί για την υλοποίηση τέτοιων στόχων.

Στόχος του Προγράμματος είναι η ανάπτυξη των δεξιοτήτων για την προώθηση της ανάγνωση στις ηλικίες 15-18. Σε συμφωνία με τις προσπάθειες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη διατήρηση της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς, το Πρόγραμμα θα προβάλει την  εθνική λογοτεχνία των έξι χωρών που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα και θα βοηθήσει στη μεταλαμπάδευση των αποτελεσμάτων  με την αξιοποίηση ψηφιακών μέσων.

Οι δραστηριότητες του Προγράμματος είναι πολλές και μόνο λίγες ενδεικτικές αναφέρονται πιο κάτω:

• Λέσχη βιβλίου
  • Γλωσσικά εργαστήρια
  • Δημοσίευση κριτικών βιβλίων
  • Δραστηριότητες αλληλογραφίας για προσωπικούς και ακαδημαϊκούς σκοπούς
  • Δημιουργία ηλεκτρονικών βιβλίων
  • Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας μεγαλόφωνης ανάγνωσης
  • Αφηγηματική τέχνη

Θα συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε έγκαιρα σχετικά με την πορεία του Προγράμματός μας.

Κρατείστε την επικοινωνία μαζί μας μέσω του facebook https://www.facebook.com/promotionoftogethernessamongeuropeanreaders/