Διακρίσεις για την ταινία μικρού μήκους του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας «Οι εθελοντές της Αστροπαλιάς»

Μετά το Β΄Βραβείο στην κατηγορία «Ταινία Τεκμηρίωσης» στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema Διάβασες;» ακολούθησε και το Α΄ Βραβείο στην κατηγορία »Ταινία Ντοκιμαντέρ» στο 5ο Μαθητικό Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βορείου & Νοτίου Αιγαίου «Cinematheia, 2017». Η ταινία μας τιμήθηκε, επίσης, και με τα βραβεία μοντάζ, απόδοσης κειμένου και μουσικής επιμέλειας.

Οι συμμετοχές πολλές από όλο το Αιγαίο: Νάξος, Χίος, Κάλυμνος, Σύρος, Ρόδος, Λήμνος, Κως, Μυτιλήνη, Καστελόριζο, Τήνος, Ψαρά, Άγιος Ευστράτιος. Συνολικά 9 συμμετοχές από τα Δωδεκάνησα, 10 από τις Κυκλάδες κι άλλες 21, από τα μικρά και μεγάλα νησιά του Βορείου Αιγαίου. Και η Αστυπάλαια κάνοντας αισθητή την παρουσία της κατέκτησε την κορυφή! Η γιορτή απονομής στο Δημοτικό Κήπο της Χίου στις 18/6/2017 είχε άρωμα Αιγαίου, άρωμα Αστυπάλαιας!

Αγαπητά μας παιδιά συγχαρητήρια από καρδιάς για τα σπουδαία και μεγάλα! Να συνεχίσετε έτσι!