Διακρίσεις Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας στο 7ο μαθητικό κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βορείου & Νοτίου Αιγαίου «Cineμάθεια 2019»

H αυλαία του 7ου μαθητικού κινηματογραφικού Φεστιβάλ Βορείου & Νοτίου Αιγαίου «Cineμάθεια 2019» έπεσε & οι ταινίες των μαθητών/τριών του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας διακρίθηκαν, μέσα από ένα σύνολο 38 ταινιών, κατακτώντας τις πρώτες θέσεις τόσο στην κατηγορία «Ντοκιμαντέρ Γυμνασίων» όσο & στην κατηγορία «Animation».

Συγκεκριμένα η ταινία «Ο χορός είναι στην Αστυπάλαια» έλαβε το πρώτο βραβείο αλλά & τα βραβεία μουσικής επένδυσης, φωτογραφίας & σκηνοθεσίας. Η ταινία κινουμένων σχεδίων «Μαζί» έλαβε το ειδικό βραβείο animation για την πρωτοτυπία στην προσέγγιση του θέματος & στην οικονομία της αφηγηματικής ροής αλλά & το βραβείο πρωτότυπης μουσικής σύνθεσης.

Η ταινία με τίτλο «Ο χορός είναι στην Αστυπάλαια» είναι ένα ψηφιδωτό το οποίο συνθέτουν οι χορευτικές κινήσεις των παιδιών μας σε διάφορες γωνιές του νησιού & οι συνεντεύξεις των κατοίκων οι οποίοι απαντούν στο ερώτημα «Τι είναι ο χορός για εσάς;». Μια ιδιαίτερη ταινία, μέσω της οποίας, φανερώνουμε τις ομορφιές του τόπου μας, συστήνουμε τους φιλόξενους κατοίκους αυτού & αναδεικνύουμε την αγάπη των παιδιών για το χορό. Η επιτυχία αυτής της ταινίας οφείλεται σε όλους εσάς μαζί & στον καθένα ξεχωριστά. Όμορφα πρόσωπα που συνθέτουν έναν καμβά μοναδικό.

Η ταινία animation με τον τίτλο «Μαζί» ήταν ένα ιδιαίτερο εγχείρημα για τα παιδιά τα οποία ασχολήθηκαν για πρώτη φορά με το συγκεκριμένο είδος & η προσπάθεια τους, όπως αποδείχτηκε, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε τη συνέντευξη της κ. Στέλλας Τσιροπινά ( υπεύθυνη των Σχολικών Δραστηριοτήτων Χίου & συντονίστρια του φεστιβάλ) την οποία ευχαριστώ προσωπικά για την αγαστή συνεργασία μας & για την αστείρευτη αγάπη με την οποία έχει αγκαλιάσει αυτό το αιγαιοπελαγίτικο συναπάντημα. Δίπλα στην κ. Τσιροπινά ο Δήμαρχος Χίου, κ. Μανώλης Βουρνούς ο οποίος στηρίζει έμπρακτα & ενεργά το κινηματογραφικό αυτό φεστιβάλ επικροτώντας τις προσπάθειες των μαθητών/τριών των μικρών & μεγάλων νησιών του Βορείου & Νοτίου Αιγαίου. Στο 1.22 & 2.20 του βίντεο γίνεται αναφορά στην Αστροπαλιά μας & στις συμμετοχές του μικρού μας σχολείου.

Xρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του σχολείου μας που συμμετείχαν & μας έκαναν υπερήφανους για ακόμη μια φορά. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην κ. Αντώναρου Ιωάννα & στον κ. Σελιμά Βασίλη για την καταλυτική τους παρουσία.

Συγχαρητήρια σε όλα τα συμμετέχοντα σχολεία & σε όλους τους εφήβους που έδωσαν το δικό τους στίγμα. Ένα δυνατό στίγμα προερχόμενο από νησιά της πατρίδας μας όπως η Χίος, η Μυτιλήνη, οι Οινούσσες, η Σύρος, η Μήλος, η Λήμνος, η Ρόδος, η Σάμος, η Πάτμος, το Καστελλόριζο, η Αστυπάλαια. Μια φωνή δυνατή που αντήχησε, αντηχεί & θα αντηχεί σε όλο το Αιγαίο. Από άκρη σε άκρη. Μια παρακαταθήκη ιερή.

Κλείνοντας να πω ότι δε θα ξεχάσουμε τα γέλια, τα χαμογελαστά πρόσωπα, τις πλάκες, τα δημιουργικά βλέμματα, τα πειράγματα των παιδιών του σχολείου μας καθ’ όλη τη διάρκεια αυτού του κινηματογραφικού ταξιδιού. Το διασκέδασαν με τη ψυχή τους & εμείς μαζί τους. Γιατί στο τέλος της ημέρας αυτό μένει. Αγαπημένα μας μαθητούδια σας ευχαριστούμε! Για το μαγικό κλείσιμο μιας φοβερής σχολικής χρονιάς!

Και του χρόνου!

Μπορείτε να δείτε την μία διακριθείσα ταινία του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Επιπρόσθετα δείτε το καταπληκτικό αφιέρωμα της ΕΡΤ3 στο 7ο κινηματογραφικό μαθητικό φεστιβάλ Βορείου και Νοτίου Αιγαίου.Τα πλάνα από την ταινία "Ο χορός είναι στην Αστυπάλαια'' κυριαρχούν. Όμορφες εικόνες των παιδιών μας να χορεύουν, να μιλούν, να γελούν, να απολαμβάνουν τον τόπο τους και να κάνουν γνωστή την Αστροπαλιά μας σε όλο το Αιγαίο και ακόμη μακρύτερα.

Μεγάλη η υπερηφάνεια μας για τη δημιουργικότητα των μαθητών/τριών μας. Για το ήθος, τη συνέπεια, το καθάριο βλέμμα τους.

Αυτά είναι τα παιδιά μας. Άξια συγχαρητηρίων. Αυτό είναι το νησί μας. Άξιο προσοχής.