Διάκριση σε διαγωνισμό – 1o Πειραματικό Γυμνασίο Αμαρουσίου

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

To 1o Πειραματικό Γυμνασίο Αμαρουσίου συμμετείχε στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό με τίτλο “ΕπιSTEAMουσική”, που διοργάνωσε το Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά, κατακτώντας τη 2η θέση. Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Εκπαιδευτικής Ρομποτικής παρουσίασαν την διαθεματική δραστηριότητα STEAM “Προσομοίωση Ηλεκτρονικού Μουσικού Οργάνου με χρήση Arduino” εστιασμένη στον ήχο και τη μουσική. Τα θερμά μας συγχαρητήρια στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου (1η θέση) και στο Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας (3η θέση) για τις εξαιρετικές τους εργασίες και παρουσιάσεις.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης:

Αλεπού Σοφία, Βοσίνης Κων/νος, Γρυπάρη Ιωάννα, Λιάπη Ελευθερία και Φουντουλάκη Αντωνίνα.

Την επιμέλεια της διαθεματικής δραστηριότητας και την καθοδήγηση των μαθητών είχαν οι εκπαιδευτικοί:

Θεοχάρη Βανέσσα, Ντάλης Λάμπρος και Παπαδοπούλου Μαρία.