Διάκριση της εκπαιδευτικού Χατζηκαλλινικίδου Σοφίας στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης

Το 3ο βραβείο απέσπασε η εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χατζηκαλλινικίδου Σοφία στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ηλεκτρονικής Αίθουσας Ασύγχρονης Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης, που διεξήγαγε για πρώτη φορά στην Ελλάδα η Επιστημονική Ένωση για την προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.). Η δασκάλα από το Δημοτικό Σχολείο Πενταπλατάνου Γιαννιτσών, Νομού Πέλλας, κατάφερε μαζί με τους 16 μαθητές της να αξιολογηθεί  με εξαιρετικές βαθμολογίες για την οργάνωση της μαθησιακής διαδικασίας, την αξιοποίηση των υπαρχόντων μαθησιακών πόρων, την πληρότητα της ηλεκτρονικής αίθουσας, τη διαπροσωπική επικοινωνία, την ποικιλομορφία και καταλληλότητα του εκπαιδευτικού υλικού και τις μεθόδους αξιολόγησης - ανατροφοδότησης των μαθητών. Κι όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο Πρόεδρος της Ε.Ε.Π.Ε.Κ. Δρ. Δημήτρης Κολοκοτρώνης, "οι καινοτόμες δράσεις των Ελλήνων εκπαιδευτικών αφενός μεν διαχέονται σε ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα, αφετέρου δε αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση προς όλους τους εκπαιδευτικούς, συμβάλλοντας στην εδραίωση της Ε.Ε.Π.Ε.Κ. ως τη μεγαλύτερη Κοινότητα Μάθησης στην Ελλάδα".