Διάκριση του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθήνας-Γεννάδειου στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους cinema… διάβασες;

Μια εξαιρετική διασχολική συνεργασία δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης οδήγησε σε ένα βραβείο!
Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθήνας-Γεννάδειο, το ΓΕΛ Καρέα και το 3/θέσιο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Αθηνών συμπαραγωγοί της μαθητικής ταινίας μικρού μήκους "Γυριστό Κεφάλι" κατέλαβαν τη 2η θέση στην κατηγορία της μυθοπλασίας στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema ... διάβασες;;, τον οποίο συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας, η ΕΡΤ ΑΕ (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση), το ΕΚΟΜΕ (Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας) και η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο –Σπίτι της Κύπρου.
204 συμμετοχές από την Ελλάδα την Κύπρο και την Ομογένεια στέλνουν ένα ηχηρό μήνυμα ότι η μαθητική δημιουργικότητα και ο εκπαιδευτικός ζήλος δίνουν πάντα το παρόν, και στους δύσκολους καιρούς.
Πολλά μπράβο σε όλες τις συμμετοχές, πολλά μπράβο στους βραβευθέντες/-είσες !
Η εκδήλωση της απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 29 Σεπτεμβρίου 2023  στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.