Διημερίδα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών: Μαύρες Τρύπες και Βαρυτικά Κύματα στη σχολική τάξη 14-15 Δεκεμβρίου

Πιστεύετε ότι ανακαλύψεις όπως αυτή των Βαρυτικών κυμάτων ή της μεγάλης μαύρης τρύπας στο κέντρο του γαλαξία μας  μπορούν  να  ενταχθούν  στη  σχολική  πρακτική  με  τρόπο κατανοητό και συνεπή; Μπορείτε να φανταστείτε τους μαθητές σας να επισκέπτονται εικονικά τον ανιχνευτή VIRGO, να αναλύουν πραγματικά πειραματικά δεδομένα και να συνομιλούν με  τους  πρωταγωνιστές  των  πιο  σύγχρονων  ανακαλύψεων της Φυσικής; Θέλετε να γίνετε μέλη μιας διεθνούς κοινότητας εκπαιδευτικών και ερευνητών στο χώρο της Φυσικής και της Διδακτικής της Φυσικής, με τους οποίους θα μπορείτε να αλληλεπιδράτε, να συνεργάζεστε στο σχεδιασμό συναφών προγραμμάτων e-Twinning  και να ανταλλάζετε ιδέες και πρακτικές; Στο παρόν εργαστήριο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών: θα παρουσιαστεί το όραμα του έργου FRONTIERS για την εισαγωγή της έρευνας αιχμής στη Σύγχρονη Φυσική στη Σχολική τάξη.

Στις 14 και τις 15 Δεκεμβρίου, διακεκριμένοι  Έλληνες  επιστήμονες  θα  μας  εισαγάγουν  στη  Φυσική πίσω  από  τα  Νόμπελ  Φυσικής  2017  (Rainer  Weiss,  Barry  C. Barish  και  Kip  S.  Thorne  «για  την  καθοριστική  συμβολή  τους στον ανιχνευτή LIGO και την παρατήρηση των βαρυτικών κυμά-των») και 2020 (Roger Penrose «για την ανακάλυψη ότι ο σχηματισμός των μαύρων τρυπών είναι μια ισχυρή πρόβλεψη της γενικής θεωρίας της σχετικότητας» και Reinhard Genzel και Andrea Ghez, «για την ανακάλυψη ενός υπερμεγέθους συμπαγούς αντικειμένου στο κέντρο του γαλαξία μας») και θα εξερευνήσετε μαζί μας  εκπαιδευτικές  δραστηριότητες  που  έχουν  αναπτυχθεί  στο πλαίσιο των προγραμμάτων FRONTIERS και REINFORCE για την εισαγωγή αυτών των εννοιών στη σχολική τάξη.

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου αυτού θα κάνετε εικονική επίσκεψη στο κέντρο ελέγχου του παρατηρητήριου Βαρυτικών κυμάτων VIRGO στην Ιταλία και θα μάθετε πως μπορείτε εσείς και οι μαθητές σας να βοηθήσετε στη βελτιστοποίηση της απόδοσης ενός τέτοιου ανιχνευτή μελετώντας τις πηγές «θορύβου» του.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής στους συμμετέχοντες μετά τη λήξη του εργαστηρίου.Για την εξασφάλιση της συμμετοχής σας παρακαλούμε συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα: https://forms.gle/o1igZPBMsSTB9Ef17 . Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.frontiers-project.eu/frontiers-online-teacher-training-workshop-for-greek-teachers/

Η διημερίδα συνδιοργανώνεται από την Ελληνογερμανική Αγωγή και το Ινστιτούτο Επιταχυντικών Συστημάτων και Εφαρμογών με την υποστήριξη του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου Βαρυτικών Κυμάτων (EGO) και των Ευρωπαϊκών πρωτοβουλιών FRONTIERS και REINFORCE.