Διπλή πρωτιά για το 2ο ΓΕΛ Ευόσμου

Το 2ο ΓΕλ Ευόσμου συμμετείχε στο πανελλήνιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κύπρος- Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» που τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας και των Υπουργείων Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου.

Στο πρόγραμμα έλαβαν μέρος πάνω από 300 σχολεία σε Ελλάδα και Κύπρο και κατατέθηκαν περισσότερες από 2000 μαθητικές δημιουργίες από μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το σχολείο μας κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία Ζωγραφική

με το έργο «Οι  Έλληνες υποκλίνονται μονάχα στους νεκρούς τους»

της μαθήτριας Καρυοφύλλη Ελένης της Α’ τάξης και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα Θεοφάνους Γεωργία.

Επίσης,  την 1η θέση στην κατηγορία Ταινία μυθοπλασίας με τη δημιουργία «Ελένη».

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μοσχοβίδου Σουζάνα, Δημητρίου Κυριακή, Σταυρίδης Δημήτριος, Κοκόλης Σταύρος, και Ζιάκου Βασιλική.

Η Διεύθυνση του σχολείου και ο Σύλλογος καθηγητών συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και τους εκπαιδευτικούς για τη διάκρισή τους  και στηρίζει και ενθαρρύνει  παρόμοιες προσπάθειες.

Συγχαρητήρια επιστολή απέστειλε στο σχολείο μας και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Περισσότερα στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.