Δράση με θέμα “Υγιεινό Πλάνο Ζωής-Πυραμίδα Διατροφής”

Την Παρασκευή 27 Μαΐου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+. Η δράση αυτή έγινε με πρωτοβουλία της καθηγήτρια κας Αλμπάνη Μαρίας σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του σχολείου και καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Γκιζίλη Ρούλα. Ο σκοπός της ήταν η παρουσίαση της Πυραμίδας της Διατροφής μέσα από ένα σωστό και ολοκληρωμένο πλάνο υγιεινής ζωής.

Το πλάνο αυτό αφορά το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας και έχει ως στόχο οι μαθητές και οι μαθήτριες να: 1)κατανοήσουν καλύτερα την ύλη του μαθήματος/ανακαλέσουν στη μνήμη τους γνώσεις παλαιότερων ετών, 2)να συνειδητοποιήσουν την σπουδαιότητα της διατροφής για την επιβίωση, την ανάπτυξη και την υγεία τους, 3)να γνωρίσουν τα θρεπτικά συστατικά και τη σημασία τους για τον οργανισμό, 4)να κατατάξουν τα τρόφιμα στις ομάδες τροφίμων που ανήκουν, 5)να κατανοήσουν τη σημασία της Πυραμίδας της Διατροφής, και 6)να αναπτύξουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες με βάση την Μεσογειακή Διατροφή. Τα παιδιά δημιούργησαν ένα περιβάλλον μέσα στην τάξη κατάλληλο για την παρουσίαση του πλάνου υγιεινής ζωής.

Κάθε μαθητής/μαθήτρια ανάλαβε να παρουσιάσει ένα συγκεκριμένο τρόφιμο και να το κατατάξει στο αντίστοιχο πεδίο στην Πυραμίδα της Διατροφής με βάση το οποίο πρέπει να καταναλώνεται (καθημερινά/εβδομαδιαία/μηνιαία) αφού, προηγουμένως, έκανε συγκεκριμένες σωματικές ασκήσεις. Άλλωστε, η σωματική άσκηση βρίσκεται στη βάση της Πυραμίδας της Διατροφής καθώς επηρεάζει άμεσα την έκβαση της υγείας μας και την ποιότητα της ζωής μας. Τα παιδιά χάρηκαν ιδιαίτερα με αυτή τη δράση, επειδή τους δόθηκε η δυνατότητα να ανακαλέσουν μνήμες προηγούμενων ετών σχετικά με το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας και με παιγνιώδη τρόπο να διακρίνουν τη σημασία της ποικιλίας τροφίμων σε ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο. Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για την συμμετοχή τους στη δράση!