e-book “ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ” Όμιλος Δημιουργικής Γραφής 2ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης ISBN: 978 – 618 – 86537 – 0 – 2

Ο Όμιλος Δημιουργικής Γραφής του 2ου Πρότυπου Λυκείου Θεσσαλονίκης- «Λευκός Πύργος» κατά το σχολικό έτος 2022-2023 ασχολήθηκε με τις Ιστορίες Μυστηρίου. Από τους Φελλόποδες του Λουκιανού έως τα Χόμπιτ του Τόλκιν και το Ψάρι-Νησί της Κορνέτη, οι κόσμοι που επινοούν οι συγγραφείς αναζητούν αναγνώστες για να τους συναρπάσουν αλλά και να τους ωθήσουν να δημιουργήσουν τις δικές τους ευφάνταστες ιστορίες. Εκτός από την ιδιότυπη λέσχη ανάγνωσης που μελέτησε κείμενα των Πόε, Απουλήιου, Βερν, Βουτυρά, Θωμά, Καρυωτάκη, Κορνέτη, Λουκιανού, Μαρή, Παπαδιαμάντη, Πλάτωνα και Τόλκιν, η έμπνευση αρδεύτηκε και από την περιήγησή μας στο  Μουσείο των ψευδαισθήσεων και κορυφώθηκε με τη λύση των γρίφων στο δωμάτιο απόδρασης των Illuminati.

Τα διηγήματα των μελών του Ομίλου Δημιουργικής Γραφής είναι αποτέλεσμα συστηματικών και αναστοχαστικών κειμένων και βασίστηκαν σε ασκήσεις δημιουργικής γραφής, με έμφαση στο φανταστικό αφήγημα και με οδηγό τη φαντασία που παραβιάζει τα όρια της λογικής και δημιουργεί μια νέα τάξη ή ορθότερα μια αταξία πραγμάτων, και στους μετασχηματισμούς κειμένων. Σε κάθε κείμενο που μελετήσαμε δώσαμε προτεραιότητα στη διαγραφή των χαρακτήρων, ώστε οι επίδοξοι συγγραφείς να είναι σε θέση, στα δικά τους πρωτότυπα κείμενα, να τους δώσουν υπόσταση με τα ανάλογα χαρακτηριστικά γνωρίσματα και μέσα στο φανταστικό σκηνικό και την υπόθεση της επινοημένης ιστορίας τους.

Με μέσα τη γλώσσα και τις ποικιλίες της, τις αφηγηματικές φόρμες, πέρα από τις αυστηρές γραμματολογικές προδιαγραφές, και την παρατήρηση και την περιγραφή, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου δημιούργησαν αφηγηματικά κείμενα με φανταστικό περιεχόμενο, μυστήριο και περιπέτεια, με τη διαδικασία της διερεύνησης και της ανακάλυψης του μυστηρίου σε λογοτεχνικά κείμενα καταξιωμένων συγγραφέων και ήρθαν σε επαφή με τη λογοτεχνία, απολαμβάνοντας με παιγνιώδη και δημιουργικό τρόπο τα οφέλη της.

Το e-book  διατίθεται δωρεάν για ανάγνωση από την Ανοιχτή Βιβλιοθήκη

ISBN:978-618-86537-0-2

Ελένη Κ. Παπαδοπούλου, ΜΑ Φιλόλογος-Θεολόγος

Υπεύθυνη Ομίλου Δημιουργικής Γραφής