e-ψηφίζω για 15μελές 18-19

Για 2η συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας (6ο Γυμνάσιο Βέροιας) ψήφισε ηλεκτρονικά για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου. Μετά από την παρουσίαση των υποψηφίων στην αυλή του σχολείου οι μαθητές κατά τμήμα πέρασαν από τα 2 εργαστήρια πληροφορικής και ψήφισαν μέσω ψηφιακής φόρμας από έναν έως 7 υποψήφιους συμμαθητές τους.
Ο συνολικός χρόνος της ψηφοφορίας ήταν γύρω στα 35 λεπτά και ο χρόνος καταμέτρησης των ψήφων στα 5 λεπτά!!!
Τα παιδιά αμέσως ενημερώθηκαν για τα αποτελέσματα και χειροκρότησαν όσους ήταν μέσα στους 15 με τους περισσότερους ψήφους και 6 αναπληρωματικά μέλη.
Κατά γενική ομολογία η μέθοδος αυτή υπερτερεί σε ταχύτητα είναι ενδιαφέρουσα η διαδικασία και φυσικά δεν απαιτεί καθόλου χαρτί οπότε είναι enviromental friendly!
Του χρόνου ελπίζουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο να βελτιώσουμε ότι χρειάζεται και να ενσωματώσουμε την διαδικασία και σε άλλες λειτουργίες του σχολείου.
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες και τα ονόματα των επιτυχόντων.