Ecomates Erasmus+ KA229 & eTwinning project

Το πρόγραμμα “Ecomates” αποτελεί μια εγκεκριμένη στρατηγική σύμπραξη μεταξύ σχολείων του Erasmus+, με τριετή διάρκεια (2020-2023). Συντονιστής του προγράμματος είναι το Νηπιαγωγείο Αυλωναρίου και εταίροι άλλα πέντε σχολεία από τη Γαλλία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Εσθονία, αλλά και την Ελλάδα (1ο Νηπιαγωγείο Λουτρών Αιδηψού). Κεντρική ιδέα της συνεργασίας αυτής είναι η ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης μέσα από την επεξεργασία των 17 Παγκόσμιων Στόχων της Βιώσιμης Ανάπτυξης, με την υποστήριξη της STEAM (Science, Technology, Engineering, Art & Mathematics) Εκπαίδευσης. Για το λόγο σχεδιάστηκε ένα κοινό πλάνο δραστηριοτήτων με μηνιαίες θεματικές ενότητες που απευθύνονται σε μαθητές προσχολικής ηλικίας. Παράλληλα, οι εταίροι χρησιμοποίησαν την εκπαιδευτική πλατφόρμα του eTwinning για να επικοινωνήσουν, αλλά και να προωθήσουν τις δράσεις τους σε ένα μεγαλύτερο δίκτυο ευρωπαϊκών σχολείων.