Εικονική συνάντηση/φιλοξενία (virtual meeting) ACT GREEN erasmus plus

21-4-2021 πρώτη ημέρα εικονικής συνάντησης των έξι ευρωπαϊκών σχολείων του προγράμματος ACT GREEN erasmus plus. Περισσότεροι από 460 μαθητές και 57 εκπαιδευτικοί συμμετέχουν στην τριήμερη συνάντηση με σχολείο φιλοξενίας το Δημοτικό Σχολείο Πλατέος Ημαθίας, το οποίο είχε την επιμέλεια και ευθύνη της δια ζώσης φιλοξενίας τον Μάρτιο του 2020, η οποία λόγω της πανδημίας δεν πραγματοποιήθηκε. Έτσι, αξιοποιώντας τα μέσα της σύγχρονης εξ αποστάσεως επικοινωνίας μέσω της πλατφόρμας meet συναντήθηκαν οι εταίροι και η εμπειρία χαρακτηρίζεται μοναδική. Σήμερα 22 -4-2021 Διεθνή Ημέρα της Μάνας Γης  μαθητές και εκπαιδευτικοί από την Φινλανδία μελέτησαν και οργάνωσαν παρουσιάσεις για το Πλατύ, για τον Νομό Ημαθίας, παρουσίασαν τους καταρράκτες της ευρύτερης περιοχής, 35 μαθητές της πρώτης τάξης από το σχολείο της Πορτογαλίας χόρεψαν συρτάκι, μαθητές από την Ιταλία παρουσίασαν την ελληνική κουζίνα, μαθητές από την Ρουμανία μίλησαν για τα Μετέωρα και παρουσίασαν τα μοναστήρια. Επιπλέον, σχεδιάστηκαν διαδικτυακά παιχνίδια μέσω ψηφιακών εργαλείων στα οποία συμμετείχαν ταυτόχρονα μαθητές από όλες τις χώρες. Η Ελλάδα παρουσίασε τα online παιχνίδια για το περιβάλλον που σχεδίασαν οι μαθητές της 6ης τάξης, πλήθος εργασιών που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος προλόγισαν στην αγγλική γλώσσα οι μαθητές της 6ης, οι οποίοι τραγούδησαν και τον Ύμνο της χαράς και πραγματοποιήθηκε  ξενάγηση στο κάστρο του Πλαταμώνα, το οποίο θα επισκεπτόμασταν, εάν φιλοξενούσαμε τους ευρωπαΐους φίλους μας.
Ακόμη και με τα σύνορα κλειστά λόγω πανδημίας, δάσκαλοι, μαθητές, σχολεία ανοίγουν τα παράθυρα κι ευωδιάζουν όλα τα χαμόγελα. Αξίζει κάθε κόπος και προσπάθεια. Τα σχολεία, πλην της Ρουμανίας και της Ελλάδας, λειτουργούν, όλοι φορούσαν μάσκες προστασίας από τον κορονωϊό, όμως τα μάτια όλων έλαμπαν από χαρά για ό,τι μοιραστήκαμε.
Δημοτικό Σχολείο Πλατέος Ημαθίας, Απρίλιος 2021, covid-19 time