Εισαγωγή στην Κυβερνοασφάλεια

Οι μαθητές του Α2 του Αριστοτελείου κολλεγίου παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Εισαγωγή στην Κυβερνοασφάλεια»,  μία δίωρη ενημέρωση που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά στις 04/04/2023 μεταξύ 10:00 – 12:00. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συνεργασίας του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ με τους γονείς/κηδεμόνες του σχολείου. Ειδικότερα, παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα έρευνας όπου ο γονείς πρότειναν την αυξημένη ενημέρωση των μαθητών σε σχέση με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Το πρόγραμμα αναφερόταν στην ψηφιακή ταυτότητα, τον ορισμό και τους τρόπους προστασίας αυτής όπως η επιλογή πολλαπλών κωδικών, η σημαντικότητα της απόκρυψης του κωδικούς από τρίτους αλλά και πώς να αναγνωρίζουν οι μαθητές μηνύματα με χαρακτηριστικά Phishing. Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν η κα Κοκκίνου Ελένη (ΠΕ86) και ο κος Τσαμπάκαλος Σπυρίδων (ΠΕ02).