Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση εκπέμπει στον τηλεοπτικό σταθμό της Βουλής των Ελλήνων

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση έχει αναπτύξει έναν ιδιαίτερο ρόλο στην υποστήριξη της οπτικοακουστικής παιδείας, της εκπαιδευτικής τεχνολογίας και καινοτομίας. Στην ψηφιακή και δικτυωμένη εποχή, αναλαμβάνει ενεργό ρόλο στη σύνδεση του σχολείου με τον μαθητή δημιουργό, ερευνητή, πολίτη του κόσμου.

Τον Οκτώβριο του 2017 υπογράφηκε Σύμφωνο Συνεργασίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης με τον τηλεοπτικό σταθμό της Βουλής των Ελλήνων με στόχους:

• την προβολή και ανάδειξη μαθητικών δημιουργιών οπτικοακουστικής παιδείας,
  • τη δημιουργία ζώνης εκπομπών για την προσέλκυση νεότερου ηλικιακά κοινού στο τηλεοπτικό κανάλι της Βουλής,
  • τον γραμματισμό στα οπτικοακουστικά μέσα με βιωματικό τρόπο,
  • την ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας για συμμετοχή σε μαθητικούς διαγωνισμούς,
  • την ενημέρωση του τηλεοπτικού κοινού για τα θέματα που απασχολούν τους νέους και για τις δράσεις που λαμβάνουν χώρα στα σχολεία.

Στο πλαίσιο του Συμφώνου Συνεργασίας, ξεκινάει τον Οκτώβριο του 2018 τηλεοπτική ζώνη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στον τηλεοπτικό σταθμό της Βουλής των Ελλήνων. Στη ζώνη αυτή θα παρουσιάζονται μαθητικές δημιουργίες που πραγματοποιήθηκαν και διακρίθηκαν στο πλαίσιο εκπαιδευτικών δράσεων της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης με διαφορετική θεματική σε κάθε εκπομπή. Οι θεματικές ακολουθούν τις εκπαιδευτικές προτεραιότητες του Υπουργείου πχ. θεματικές εβδομάδες, πολιτισμός, σεβασμός στη διαφορετικότητα, προσφυγική κρίση, ειδική αγωγή, σχολικός εκφοβισμός, εκπαίδευση για την αειφορία, αγωγή υγείας, θέματα ισότητας των φύλων.

Οι μαθητικές δημιουργίες προέρχονται από τους πιο κάτω αναφερόμενους διαγωνισμούς του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Δ/νσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ):

• Σαράντα χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση
  • Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους Σινεμά Διάβασες;
  • Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες
  • «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά» και «Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος»
  • Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός «Το σχολείο μας: Το σχολείο που ζήσαμε – Το σχολείο που ονειρευόμαστε» και «Ένα σχολείο διηγείται»
  • «School-Lab» Επικοινωνία της Επιστήμης
  • Λέμε όχι στον σχολικό εκφοβισμό
  • Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους «No Smoking Story»

Οι διαγωνισμοί έχουν πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τους πιο κάτω φορείς:

Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και Γενική Γραμματεία Ισότητας  των  Φύλων  (Γ.Γ.Ι.Φ.), Υπ.Ψηφιακής Πολιτικής - Γεν.Γραμμ.Ενημέρωσης και Επικοινωνίας, ΕΡΤ ΑΕ, Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο –Σπίτι της Κύπρου, Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ), British Council, «SciCo» (Science Communication), Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας, Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει το Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018 και θα μεταδίδεται κάθε Σάββατο στις 5-6μμ.

Οι σχολικές κοινότητες θα ενημερώνονται για το εβδομαδιαίο πρόγραμμα από τους δικτυακούς τόπους της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Πληροφορίες: www.edutv.gr

Πρόγραμμα http://www.edutv.gr/index.php/programma