Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ΧΟΠΑ Ήρωες Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με έδρα τη Θεσσαλονίκη

Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Πλατέος Ημαθίας τη σχολική χρονιά 2021-2022 συμμετείχαν στο πρόγραμμα ΧΟΠA Ήρωες. Πρόκειται για μια βραβευμένη εκπαιδευτική πρωτοβουλία με στόχο την αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου και την ανάγκη για άμεση δράση. Αξιοποιεί τον ενθουσιασμό των παιδιών να μαθαίνουν, να μοιράζονται κι ενθαρρύνει τον ρόλο τους ως πολλαπλασιαστές στην οικογένεια και την ευρύτερη κοινότητα.
Οι ασθενείς με εγκεφαλικό χρειάζονται ιατρική περίθαλψη άμεσα και η ευαισθητοποίηση για τα συμπτώματα ενός εγκεφαλικού σώζει ζωές. Με δωρεάν εκπαιδευτικό υλικό που διευκολύνει τη μαθησιακή διαδικασία, 5 διαδραστικά ηλεκτρονικά βιβλία στον επίσημο ιστότοπο του προγράμματος, οι μαθητές εργάζονται ατομικά και ομαδικά αναπτύσσοντας γνώσεις αλλά και κοινωνικές δεξιότητες, δεξιότητες ζωής, επικοινωνίας και συνεργασίας. Μια απλή κίνηση που σώζει ζωές. Μια απλή κίνηση που θα σώσει τη ζωή του/της συμμαθητή/τριας, του παππού, της γιαγιάς, του γείτονα, του συμπολίτη. Σχολεία από 20 και περισσότερες χώρες στον κόσμο συνεργάστηκαν για να δομήσουν μια κοινότητα παιδιών με μεγάλη αποστολή.
Με την ολοκλήρωση του προγράμματος στις 25 Μαϊου 2022, οι μαθητές/τριες παρουσίασαν τις εργασίες τους, τις αφίσες που δημιούργησαν και τόνισαν με έμφαση πως το να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα του εγκεφαλικού και να υποστηρίζεις τον συνάνθρωπό σου αποτελεί αξία ζωής. Και πως η θλιβερή πραγματικότητα της εμφάνισης εγκεφαλικών επεισοδίων σε μαθητές Δημοτικού Σχολείου επιβάλλει την ανάγκη συνεργασίας των μελών της σχολικής κοινότητας με ιατρικές υπηρεσίες της ευρύτερης περιοχής. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε όλες τις τάξεις του σχολείου από τη δασκάλα φυσικής αγωγής Αικατερίνη Ξανθοπούλου και τη σχολική νοσηλεύτρια, Χρυσή Κούρτα.
Η Διευθύντρια του Σχολείου
Μαρία Ταχτσόγλου