Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα eTwinning “Χαρτογραφώντας τη Γνώση”

Για τη φετινή σχολική χρονιά, 2021-2022, στο σχολείο μας, 4ο Γυμνάσιο Θήβας, υλοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα eTwinning, με θέμα «Χαρτογραφώντας τη Γνώση», για το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας που γίνεται στην Α’ Γυμνασίου ύστερα από επικοινωνία του σχολείου μας με τη συντονιστική ομάδα του προγράμματος. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε στο 4ο Γυμνάσιο Θήβας υπό την εποπτεία και καθοδήγηση της καθηγήτριας κας Αλμπάνη Μαρίας. Ο στόχος του προγράμματος «Χαρτογραφώντας τη γνώση» ήταν η δημιουργία ενός ηλεκτρονικού διαδραστικού χάρτη με πληροφορίες για τις ενότητες του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας. Η δράση αυτή ολοκληρώθηκε μέσα στην πλατφόρμα eTwinning που αποτελεί την κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν οι μαθητές, οι μαθήτριες και το εκπαιδευτικό προσωπικό των παρακάτω σχολείων: Ιδιωτικό Γυμνάσιο και Λύκειο Ώθηση (Σταμάτα, Αττικής), 3ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας, Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, 6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης και το 4ο «Ηράκλειο» Γυμνάσιο Θήβας. Οι εκπαιδευτικοί που συνεργάστηκαν στο πρόγραμμα είναι οι καθηγήτριες: Μανουηλίδου Ανατολή, Εξάρχου Μαρία, Βρίγκα Παναγιώτα, Καλαντζή Βασιλική, Σίμου Μαρία, Παπασταμάτη Αργυρώ και Αλμπάνη Μαρία. Το πρόγραμμα, «Χαρτογραφώντας τη Γνώση», αποτελεί και ξεχωριστή δράση για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας του 4ου Γυμνασίου Θήβας, στην οποία συμμετέχουν εκτός από την επιβλέπουσα καθηγήτρια κα Αλμπάνη Μαρία και οι καθηγήτριες: κα Ντίνου Άρτεμις, κα Ζιώγου Καλλιόπη και κα Αγγελοπούλου Αγγελική. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε ένα αφιέρωμα στο έργο που δημιουργήθηκε από τους μαθητές όλων των συμβαλλόμενων σχολείων με την εφαρμογή book creator!

Χαρτογραφώντας τη Γνώση