Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για τα Επαγγέλματα-Tipping Point

Την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 ολοκληρώθηκε με επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Tipping Point για τα επαγγέλματα που πραγματοποιήθηκε για ακόμα μια σχολική χρονιά. Το πρόγραμμα αυτό έγινε με πρωτοβουλία της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κας Αλμπάνη Μαρίας στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής. Αφορά την Γ’ Γυμνασίου και σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση των μαθητών και των μαθητριών της τελευταίας τάξης του σχολείου για τις νέες τάσεις που ισχύουν στην αγορά εργασίας κατά την είσοδό τους στο Λύκειο. Επιμέρους στόχοι είναι: ο επαγγελματικός προσανατολισμός των μαθητών και των μαθητριών, η εμπέδωση της ύλης του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, η επαφή των μαθητών και των μαθητριών με τους μέντορες-επαγγελματίες, η ανάπτυξη της επικοινωνίας, η βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων, η επίλυση αποριών και προβληματισμών σε ό,τι αφορά τον επαγγελματικό τομέα, η κατανόηση των δυσκολιών που υπάρχουν κατά την εύρεση εργασίας, η ενημέρωση των μαθητών και των μαθητριών για τα τυπικά προσόντα που απαιτούνται για το μελλοντικό επάγγελμα τους και τέλος, η ενίσχυση/βελτίωση των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των παιδιών, καθώς αυτές οι δεξιότητες θεωρούνται απαραίτητες σήμερα για την είσοδό τους στην αγορά εργασίας. Καινοτομία του φετινού προγράμματος ήταν η συνεργασία με τα Ελληνικά Καλώδια πάνω στην οποία στηρίχτηκαν όλες οι συναντήσεις με τους μέντορες. Οι τελευταίες συναντήσεις (11 Μαΐου 2022) αφορούσαν τα τμήματα της Γ’ Γυμνασίου Γ1 και Γ2 με τους κυρίους Βαβαρούτα Κώστα και Κακαβούλια Θεόδωρο. Ο κύριος Βαβαρούτας ανέλυσε το θέμα «Επιλογή σταδιοδρομίας με βάση τις δεξιότητες, τις ικανότητες και τις προτιμήσεις» και ο κύριος Κακαβούλιας ανέλυσε το θέμα «Μηχανολογική-Ηλεκτρολογική Συντήρηση. Εκπαίδευση-Καριέρα-Εξέλιξη». Να θυμίσουμε πάλι τις προηγούμενες συναντήσεις των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας με τους μέντορες, οι οποίες ήταν: «Συνεργασία ανδρών και γυναικών στη βιομηχανία» με τον κύριο Αλέξανδρο Δασούλα (15/4/22), «Βιομηχανική Επανάσταση 4.0-Βιομηχανική Αριστεία» με τον κύριο Γιώργο Βαφίδη (15/4/22), «Βιώσιμη Ανάπτυξη-Ουδέτερο μηδενικό αποτύπωμα άνθρακα» με τον κύριο Χαράλαμπο Βούλγαρη (8/4/22) και «Ειδικότητες του Μέλλοντος» με τον κύριο Γιώργο Βαφίδη και την κυρία Θεοπούλα Πάνου (11/2/22). Όλο το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά τηρουμένου του υγειονομικού πρωτόκολλου για τον Covid-19 που αφορά την ασφάλεια των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας. Οι μέντορες απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών και τους κατατόπισαν με πλήρη και σαφή τρόπο για την αγορά εργασίας. Στο τέλος του προγράμματος, οι μαθητές και η υπεύθυνη καθηγήτρια κα Αλμπάνη Μαρία, αξιολόγησαν την πορεία του σε ειδική φόρμα αξιολόγησης που στάλθηκε από την υπεύθυνη συντονίστρια του προγράμματος. Από τη θέση αυτή θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κυρία Ρένια Ζαμπετάκη, υπεύθυνη συντονίστρια του προγράμματος για τα επαγγέλματα, με την οποία είχαμε στενή συνεργασία καθ’ όλη τη διάρκεια του, τη Διευθύντρια του σχολείου μας κα Γκιζίλη Ρούλα για την υποστήριξή της σε όλα τα επίπεδα και τέλος, τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα και την άψογη συμπεριφορά τους. Καλό καλοκαίρι σε όλους!