Έκθεση Ζωγραφικής Χαρακτικής “Ζωγραφίζοντας έρχεται η όρεξη”

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ – ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ

ΜΑΘΗΤΩΝ & ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

«Ζωγραφίζοντας έρχεται η όρεξη»

Εγκαίνια: Τετάρτη 18  Απριλίου 2018  και ώρα 18:30 στο Μουσείο Μπουζιάνη (Γ.Μπουζιάνη 27-31, Δάφνη, Μετρό Άγιος Ιωάννης)

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης» και η Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών (Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων) σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού Αθλητισμού του Δήμου Δάφνης Υμηττού και το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης παρουσιάζουν την έκθεση Ζωγραφικής –Χαρακτικής «Ζωγραφίζοντας έρχεται η όρεξη» στο Μουσείο Μπουζιάνη.

Στην έκθεση θα παρουσιαστούν έργα μαθητών/μαθητριών του σχολείου που έχουν θέμα τα τρόφιμα, τη διατροφή, τους χώρους σίτισης και παραγωγής. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου την περσινή σχολική χρονιά, αφού δούλεψαν το πρόγραμμα «Υγιή Παιδιά Υγιής Πλανήτης» της WWF με τις δασκάλες τους, φέτος δημιούργησαν ζωγραφικά έργα με την καθοδήγηση της κας Αθανασίας Σκληρού (επιμελήτριας του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης).

Στην έκθεση ακόμα θα παρουσιαστούν έργα 28 καταξιωμένων εικαστικών που εμπνεύστηκαν από τη θεματική μας. Τα έργα αυτά οι εικαστικοί καλλιτέχνες τα παραχωρούν ανιδιοτελώς στην πινακοθήκη του σχολείου μας, για να εμπνέουν τους μικρούς μαθητές μας.

Συμμετέχουν οι εικαστικοί (με αλφαβητική σειρά): Αντζουλίδης Αντώνης, Γκερρέρο Τζούλια, Καλλινίκου Μάρα, Κανέλλου Εβίτα, Καράγιωργα Νίκη, Καράλη Αγγέλα, Κιπένη-Θαλασσινού Αικατερίνη-Ευμορφία, Κολοτούρου Βάλη, Κοτσορές Σωκράτης, Κύρκου Ευδοκία, Κωνσταντίνου Πένυ, Λαός Σταύρος, Μαρούδα Δήμητρα, Μπάρα Αγγελική, Μπλούκου Βασιλική, Μπόμπολη Σοφία, Μπόμπορη Αγγελική, Ξαγοράρης Ζάφος, Παπαπαγεωργίου Μιχάλης (Doris), Παπανικολάου Ελένη, Πάστρα Μαρία, Πεταλίδου Κοβάλσκα Μαργαρίτα, Πήττας Κωνσταντίνος, Σταύρου Σοφία, Στελλάτου Μαρίνα, Σωτήρχος Στάθης, Τσάκνη Δέσποινα, Χαραλαμπίδου Κίκα, Χατζηιωάννου Σταματία.

Γενική οργάνωση – Συντονισμός: Νίκος Ευσταθίου, Διευθυντής 5ου Δ.Σ. Δάφνης “Γεώργιος Μπουζιάνης”

Επιμελήτρια έκθεσης: Λουίζα Καραπιδάκη Ιστορικός Τέχνης, Μουσειολόγος

Διάρκεια Έκθεσης: 18 Απριλίου έως 6 Μαΐου 2018