Eλληνικές συμμετοχές διακρίνονται με 3 Ευρωπαϊκά βραβεία eTwinning 2020!

Ευρωπαϊκά Βραβεία δράσης eTwinning: Ανακοινώθηκαν οι νικητές 2020!
Eλληνικές συμμετοχές διακρίνονται με 3 βραβεία! #eTwPrizes20

Το eTwinning είναι το μεγαλύτερο δίκτυο εκπαιδευτικών στην Ευρώπη. Στη δράση κάθε χρόνο διαγωνίζονται αρκετές εκατοντάδες έργα από όλη την Ευρώπη σε διάφορες κατηγορίες. Το επίπεδο του διαγωνισμού είναι υψηλό και η παιδαγωγική αξία που επιτυγχάνεται από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές τους, που συμμετέχουν στα έργα, αυξάνεται ποιοτικά κάθε χρόνο.

Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τους νικητές του φετινού διαγωνισμού των Βραβείων eTwinning 2020.

Στο https://www.etwinning.net/el/pub/newsroom/highlights/european-prizes-winners-2020.htm θα βρείτε μία λίστα των νικητών των 4 ηλικιακών κατηγοριών και των 7 ειδικών κατηγοριών, που επιλέχθηκαν από 932 έργα που υποβλήθηκαν. Αυτά τα έργα είναι σημαντικά παραδείγματα συλλογικής εργασίας και επέδειξαν άριστα επιτεύγματα.

Συγχαρητήρια στους νικητές και τους επιλαχόντες!

Μεταξύ τους βραβεύονται 3 ελληνικές συμμετοχές που αναλύονται σε 2 πρώτα βραβεία και 1 ειδικό!

Συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας, τους μαθητές τους και τους διευθυντές των σχολείων αυτών για τις προσπάθειές τους, οι  οποίες αναγνωρίζονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο!

Στην Ελλάδα, διακρίθηκαν:

Α/Α Βραβείο Τίτλος έργου Σχολείο Εκπαιδευτικοί
1 1ο Ηλικιακή Κατηγορία 12-16 ετών EU've got mail Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων Λέσβου Θεοδώρα Τσαγάρη
2 1ο Ηλικιακή Κατηγορία 16-19 ετών Robo-code 10ο Δημοτικό Ηλιούπολης-

1ο ΕΠΑΛ Δραπετσώνας

Ναταλία Τζίτζη-

Κυριάκος Κουρεντσής, Στηλιανός Μοσχονησιώτης

3 Βραβείο “Peyo Yavorov” - Για ένα έργο που καλλιεργεί την αγάπη των παιδιών για το διάβασμα Twinfeuill'ton : amours et préjugés de jadis à nos jours 1o Γυμνάσιο Ηλιούπολης-4ο Γυμνάσιο Πολίχνης- Ζάνειο Πειραματικό Γυμνάσιο Πειραιά Ευδοξία Παπαευθυμίου-Τριανταφυλλιά Σύβακα- Ευσταθία Αγγελή, Ελένη Σταυροπούλου, Ελένη Βότση,  Κωνσταντίνα Τσαγκρίδου

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς μας, μας κάνατε περήφανους!

* Το eTwinning – Η Κοινότητα για τα σχολεία της Ευρώπης – , www.etwinning.net, μέρος του προγράμματος Erasmus+, είναι μια εκπαιδευτική κοινότητα πρακτικής από όλη την Ευρώπη, της οποίας τα μέλη μπορούν να συμμετάσχουν σε πληθώρα δραστηριοτήτων, από συζητήσεις με συναδέλφους μέχρι την υλοποίηση συνεργατικών έργων με αξιοποίηση των ΤΠΕ και των Web 2.0 εργαλείων και υπηρεσιών, ενώ παράλληλα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ποικίλες ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης τόσο μέσω διαδικτύου όσο και διά ζώσης.

Η Ελληνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης eTwinning λειτουργεί από το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» (Ι.Τ.Υ.Ε.) με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

website: http://www.etwinning.gr

email: etwinning@sch.gr