Επιμόρφωση εκπαιδευτικών του 3ου ΓΕΛ Άνω Λιοσίων στο πλαίσιο δράσης ΚΑ1/Erasmus+

Στα πλαίσια δράσης ΚΑ1 Erasmus +, με τίτλο «Αντιμετωπίζοντας τη Σχολική Απάθεια», το 3ο ΓΕΛ Άνω Λιοσίων πραγματοποίησε δύο κινητικότητες για την επιμόρφωση εκπαιδευτικών στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας τον Οκτώβρη του 2021.

Η πρώτη κινητικότητα πραγματοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Βενιού Ευρυδίκη (ΠΕ02) και Γιαννοπούλου Ιωάννα (ΠΕ06) στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας από 4/10/2021 έως 9/10/2021. Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το 30-ωρών επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «21st Century Skills for Teachers and Students», που επικεντρωνόταν στην εφαρμογή νέων διδακτικών μοντέλων, με στόχο την παροχή κινήτρων στους μαθητές για ενεργό συμμετοχή στην σχολική τάξη.

Η δεύτερη κινητικότητα με τίτλο «There is an App for That! Exploring the Best Apps for Teaching and Student Learning» πραγματοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Πισιμίση Αγγελική (ΠΕ03) και Καλλή Αργυρώ (ΠΕ02) στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας από 18/10/2021 έως 23/10/2021. Οι εκπαιδευτικοί γνώρισαν νέα ψηφιακά εργαλεία και εφαρμογές που στοχεύουν στην ενσωμάτωση της τεχνολογίας στην τάξη.

Την Τετάρτη 09/03/2022 οργανώθηκε εκδήλωση για την διάχυση των αποτελεσμάτων της Ευρωπαϊκής δράσης στους εκπαιδευτικούς του 3ου ΓΕΛ Άνω Λιοσίων. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στις κινητικότητες μοιράστηκαν με τους συναδέλφους τους τα αποτελέσματα της εφαρμογής των σύγχρονων διδακτικών μεθόδων και ψηφιακών εργαλείων στις τάξεις του σχολείου. Επίσης, ενημέρωσαν για την εμπειρία τους από το ταξίδι στο εξωτερικό, τις Ευρωπαϊκές συνεργασίες eTwinning που ξεκίνησαν, καθώς και τη δημιουργία περιοδικού στο ΠΣΔ για εκπαιδευτικούς.

Περισσότερες πληροφορίες για την δράση αυτή μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και στο περιοδικό « Ιδέες για Εκπαιδευτικούς».

To πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή/ ΙΚΥ.

Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή του παρόντος δελτίου Τύπου δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις µόνο των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό”.