Επιμορφωτική Διαδικτυακή Εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής: «Ενδοσχολικός Εκφοβισμός:Πρόληψη και Αντιμετώπιση»

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΡΟΣ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣΗ Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση, με θέμα: «Ενδοσχολικός εκφοβισμός: Πρόληψη και αντιμετώπιση» η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 18 Ιανουαρίου και ώρες 17:30-20:30.

Απευθύνεται σε στελέχη εκπαίδευσης, μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς γενικής και ειδικής εκπαίδευσης. Η επιμορφωτική μας εκδήλωση θα αναδείξει τις σημαντικές διαστάσεις του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού, τους παράγοντες που συντελούν στην εκδήλωση της εκφοβιστικής συμπεριφοράς, καθώς και τους αποτελεσματικότερους τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου. Η τηλεσυνάντηση αποσκοπεί στην ανταλλαγή προβληματισμών και στην οικοδόμηση σχέσεων επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας. Φιλοδοξεί να αποτελέσει αφορμή αναστοχασμού της εκπαιδευτικής πράξης και να δώσει προτάσεις, οι οποίες θα προάγουν ένα ειρηνικό και ασφαλές σχολικό περιβάλλον.

Διαβάστε εδώ περισσότερα : ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΡΟΣ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ