Επιτυχία στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας για το Αριστοτέλειο Κολλέγιο με σκοπό τη συμμετοχή στην Ολυμπιάδα Βιολογίας.

Ο μαθητής της Γ’ τάξης του Αριστοτελείου Κολλεγίου Βουρβουτσιώτης Χρήστος πέρασε από την 1η στην 2η φάση στον  Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας (ΠΔΒ) για μαθητές/τριες Γ’ Λυκείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για το σχολικό έτος 2022-2023. Ο διαγωνισμός αυτός συνδέεται με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olympiad- IBO) με σκοπό την ανάδειξη ταλαντούχων μαθητών που ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τη Βιολογία. Ο μαθητής του σχολείου μας θα διαγωνιστεί στην 2η φάση με σκοπό να δοκιμάσει τις γνώσεις και τις εμπειρίες του και να διεκδικήσει μία θέση την Ολυμπιάδα της Βιολογίας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη για 19η χρονιά από την Πανελλήνια Ένωση  Βιοεπιστημόνων το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023 με  τη συμμετοχή μαθητών/τριών από όλη την Ελλάδα. Η εκπαιδευτική κοινότητα του Αριστοτελείου Κολλεγίου συγχαίρει το μαθητή της Γ’ Λυκείου Βουρβουτσιώτη Χρήστο και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια. Συντονιστής της δράσης είναι ο κος Λαζαρίδης Γιάννης, καθ. Βιολογίας του σχολείου μας.