Erasmus+, Δράση KΑ1, Ιταλία, Μπολόνια

Από τις 18 ως τις 22 Ιουνίου 2018 και στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος για την εκπαίδευση Erasmus+, Δράση ΚΑ1 (κινητικότητα εκπαιδευτικών) μια εκπαιδευτικός του Γυμνασίου Νέου Σουλίου Σερρών επισκέφθηκε την Ιταλία και συγκεκριμένα την πόλη Μπολόνια με το αρχαιότερο πανεπιστήμιο του Δυτικού κόσμου (Archigimnasio, 1088) και παρακολούθησε κύκλο άριστα δομημένων μαθημάτων από το φορέα IFOM.

Η κ. Κλεονίκη Παυλίδου, φιλόλογος και Διευθύντρια του Σχολείου, μετεκπαιδεύτηκε στην καινοτόμο πρακτική της Ενσωμάτωσης ICT και νέων τεχνολογιών στη διαδικασία Εκπαίδευσης (Intergrating ICT and new technologies into Teaching and Education) και επικοινώνησε με εκπαιδευτικούς άλλων ευρωπαϊκών χωρών (Ρουμανίας, Πολωνίας, Ολλανδίας, Ισπανίας, Βελγίου, Τσεχικής Δημοκρατίας, Βουλγαρίας και Γερμανίας) όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων (Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης) ανταλλάσσοντας εμπειρία και ιδέες. Στο σεμινάριο χρησιμοποιήθηκαν μέθοδοι Εκπαίδευσης Ενηλίκων βιωματικής μορφής με απαραίτητη την ενεργή συμμετοχή των εκπαιδευομένων σε ομάδες εργασίας. Μέσα σε ένα κλίμα αγαστής συνεργασίας και δημιουργικού διαλόγου όλοι οι συμμετέχοντες ενίσχυσαν τις γνώσεις τους στη χρήση πολλών τεχνολογικών εργαλείων και social media στη σχολική τάξη.

Βασικός στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η προσαρμογή της στις νέες απαιτήσεις που προκύπτουν από την επανάσταση του διαδικτύου και της παγκοσμιοποίησης. Επίσης η σύγκλιση του ψηφιακού εξωσχολικού περιβάλλοντος και της σχολικής τάξης με δεδομένο ότι το smart phone είναι πια «μέρος του σώματος» για κάθε έφηβο και προέκταση της ματιάς και της σκέψης του.

Το πρόγραμμα που εκπονεί το Γυμνάσιο Νέου Σουλίου είναι μονοετές.