Erasmus+ “Empowering girls in STEAM through robotics and coding”

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ της ΠΔΕ Αττικής: “Empowering girls in STEAM through robotics and coding”

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, σε συνεργασία με Πανεπιστήμια και Φορείς από πέντε Ευρωπαϊκές χώρες, και με συντονιστή το Πανεπιστήμιο Ζάγκρεμπ της Κροατίας, υλοποιεί με επιτυχία το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+: Empowering girls in STEAM through robotics and coding” / “Ενδυνάμωση της συμμετοχής των κοριτσιών  στις επιστήμες STEAM μέσω της ρομποτικής και της συγγραφής κώδικα” (Grant Agreement number: 2020-1-HR01-KA201-077760) κατά το χρονικό διάστημα 1.12.2020-30.11.2022.

Το Πρόγραμμα ROBOGIRLS στοχεύει στην προώθηση της ισότητας των φύλων στο σχολείο και στη μεγιστοποίηση της θετικής στάσης των κοριτσιών με την προσέγγιση STEAM που χρησιμοποιεί τις Φυσικές Επιστήμες, την Τεχνολογία, τη Μηχανική, τις Τέχνες και τα Μαθηματικά ως μέσα καθοδήγησης της διερεύνησης, του διαλόγου και της κριτικής σκέψης των μαθητών και προωθεί τη βιωματική μάθηση και τη συνεργασία με βάση τη δημιουργικότητα και τον αναστοχασμό.

Στο πλαίσιο αυτό έχει ολοκληρωθεί ένας Ολοκληρωμένος Οδηγός για Εκπαιδευτικούς (Comprehensive Guide for Educators) που περιλαμβάνει: μια βιβλιογραφική ανασκόπηση για το ποσοστό συμμετοχής των γυναικών στις επιστήμες STEAM και για τις προκλήσεις που αφορούν την ενίσχυση της συμμετοχής των γυναικών σε ευρωπαϊκό επίπεδο, τη συνεργατική παιδαγωγική διαδικασία  που βασίζεται στη διερεύνηση  και τη δημιουργία «ουδέτερων» ως προς το φύλο μαθησιακών περιβαλλόντων κα ένα Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον εκπαιδευτικό στην τάξη.

Δείτε περισσότερα: