Erasmus+ Επίσκεψη εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο σχολείο της Πορτογαλίας – 40ο Δημοτικό Περιστερίου

Μετά την ολοκλήρωση της εβδομάδας των δημιουργικών δράσεων και εκδηλώσεων τον Μάιο στο ελληνικό σχολείο, σειρά είχε το σχολείο της Πορτογαλίας. Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ταξίδεψαν στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας κατά το διάστημα 31/05/2022 – 03/06/2022 και συγκεκριμένα στο σχολείο Argupamento de Escolas Patricio Prazeres και παρακολούθησαν τα εργαστήρια και τις πρακτικές που εφαρμόζει το Πορτογαλικό σχολείο χρησιμοποιώντας την τέχνη ως μέσο μετάδοσης συναισθημάτων και πολιτισμού.

Συγκεκριμένα την πρώτη μέρα μετά από μια ζεστή υποδοχή με πορτογαλικά ακούσματα που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές για να μας καλωσορίσουν, ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και γνωριμία με το υπόλοιπο εκπαιδευτικό προσωπικό και τους μαθητές. Την δεύτερη και τρίτη ημέρα ακολούθησαν εργαστήρια που αφορούσαν διάφορες μορφές τέχνης, όπως ζωγραφική σε πλακάκια, μουσική και χορό μαζί με τους μαθητές του σχολείου. Ιδιαίτερη δράση αποτέλεσε η συνεργασία μαθητών του δημοτικού και εκπαιδευτικών για τη δημιουργία ενός επιτοίχιου πίνακα αφιερωμένου στην ειρήνη σε όλο τον κόσμο.  Οι μαθητές όλων των συνεργαζόμενων σχολείων συναντήθηκαν online και έγραψαν ένα κοινό ποίημα που το αφιέρωσαν  και αυτό στην ειρήνη. Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν για την πορεία του προγράμματος της επόμενης συνάντησης στην Αυστρία και για τις μελλοντικές κοινές δράσεις.

Επισκέψεις στην παλιά πόλη και σε υπέροχα μουσεία ολοκλήρωσαν την εποικοδομητική αυτή συνάντηση.