Erasmus+ KA2 στο 53ο Γενικό Λύκειο Αθηνών

Το 53​ο​ Γενικό Λύκειο Αθηνών, ως συντονιστικό σχολείο του προγράμματος Erasmus+ KA229 (2018-2020) με τίτλο “Think circular to prepare the future” υποδέχτηκε στην Αθήνα για μία εβδομάδα (11-17/12/2018) μαθητές και καθηγητές των ευρωπαϊκών σχολείων με τα οποία συνεργάζεται. Συνεργαζόμενοι εταίροι σε αυτή τη σύμπραξη είναι: το Istituto Tecnico Economico Statale G.B Bodoni (Parma, Italy), το Liedon lukio (Lieto, Finland) και το Hans-Boeckler-Berufskolleg (Marl, Germany). Ήταν η πρώτη συνάντηση μαθητών και καθηγητών στα πλαίσια του προγράμματος και στόχο είχε την εισαγωγή στο θέμα της κυκλικής οικονομίας καθώς και τη γνωριμία μεταξύ των σχολείων που συμμετέχουν στη σύμπραξη.

Στη διάρκεια αυτής της εβδομάδας οι μαθητές των τεσσάρων σχολείων παρακολούθησαν μία διάλεξη από τον κ. Χωματίδη Δημήτριο, Μηχανικό Περιβάλλοντος, στέλεχος του Πράσινου Ταμείου η οποία τους εισήγαγε στις βασικές αρχές της κυκλικής οικονομίας, ψήφισαν το επίσημο λογότυπο του προγράμματος και γνώρισαν τις βασικές έννοιες φτιάχνοντας ένα ψηφιακό λεξικό των βασικών όρων του θέματος. Δεν έμειναν όμως μόνο στη θεωρία. Παρακολούθησαν πώς γίνεται πράξη η κυκλική οικονομία στο κέντρο επαναχρησιμοποίησης υλικών του ομίλου ΟΤΕ. Οι μαθητές προβληματίστηκαν σχετικά με την οικολογική τους συνείδηση και παρουσίασαν τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου που είχαν συμπληρωθεί πριν την κινητικότητα. Συζήτησαν επιχειρηματολογώντας για το αν η ανακύκλωση είναι η λύση του περιβαλλοντικού προβλήματος σε έναν «αγώνα λόγων» και έφτιαξαν αφίσες συνοψίζοντας τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.

Το Erasmus + έχει και ένα πολιτιστικό κομμάτι: οι φιλοξενούμενοι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους ξεναγήθηκαν στο Μουσείο και τον Βράχο της Ακρόπολης, περιηγήθηκαν στις γραφικές γειτονιές του κέντρου της πόλης και επισκέφθηκαν το κέντρο πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δημιουργήθηκαν φιλίες μεταξύ των μαθητών που ανανέωσαν το ραντεβού τους για την άνοιξη και τη δεύτερη κινητικότητα που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη Μαρλ της Γερμανίας.