Erasmus+ KA210 – 11ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά – 4η Κινητικότητα Εκπαιδευτικών και Μαθητών στην Τουρκία

Στις 7 – 11 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η 4η κινητικότητα Εκπαιδευτικών και Μαθητών του 11ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά στο σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης “Şehit Selçuk Gökdağ Ortaokulu”, στο  Izmit της  Τουρκίας, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Educate Your Life by the Colors of Nature”, στο οποίο συμμετέχουν σχολεία και όμιλοι από την Ελλάδα, την Τουρκία, τη Βόρεια Μακεδονία και την Ολλανδία.

Το Izmit  βρίσκεται στην επαρχία Kocaeli, στην περιοχή του Μαρμαρά. Είναι μια όμορφη, σύγχρονη, παραθαλάσσια πόλη με ανεπτυγμένη βιομηχανία. Βρέχεται από τη θάλασσα του Μαρμαρά και είναι κοντά στην Κωνσταντινούπολη. Το σχολείο που επισκεφτήκαμε είναι ένα πολυπολιτισμικό σχολείο με  858 μαθητές, από τους οποίους κάποιοι είναι μετανάστες από άλλες περιοχές ή πρόσφυγες από τη Συρία. Επίσης έχει τάξη για μαθητές με προβλήματα όρασης και ελαφριά ή σοβαρή νοητική καθυστέρηση.

Στα πλαίσια του προγράμματος είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στους χώρους του Σχολείου, να επικοινωνήσουμε με τους μαθητές και να ανταλλάξουμε απόψεις με τον Διευθυντή και τους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου.

Δόθηκε ιδιαίτερη βαρύτητα στις δραστηριότητες στη Φύση, λόγω του σκοπού του Προγράμματος. Περιηγηθήκαμε στο πάρκο Ormanya, στον βοτανικό κήπο, στην υπαίθρια βιβλιοθήκη και στον ζωολογικό κήπο. Τα παιδιά μελέτησαν τη βλάστηση της περιοχής, μαζέψαν φύλλα  και στη συνέχεια με μια ομαδική δραστηριότητα, δημιούργησαν ένα οικολογικό έργο τέχνης. Η επαφή με τη χρώματα της φύσης, η συνεργασία, η αλληλεπίδραση, η επικοινωνία, η διαφορετικότητα, η καλλιέργεια της οικολογικής συνείδησης και η δημιουργικότητα μέσα από την τέχνη, δημιούργησαν χαλαρή και ήρεμη ατμόσφαιρα, σύμφωνα με τους στόχους του προγράμματος.

Ο Αθλητικός Σύλλογος  Arama Kurtarma ve Doğa Sporları kulübü (Surmot) διοργάνωσε ημερήσια κατασκήνωση στο βουνό. Εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαμε την ευκαιρία να περπατήσουμε σε μονοπάτια του δάσους, να συνεργαστούμε, για να περάσουμε δύσκολα σημεία της διαδρομής, να αναρριχηθούμε και να απολαύσουμε τις μυρωδιές, τους ήχους και τα χρώματα της φύσης, με αποκορύφωμα το τέλος της διαδρομής, που αντικρίσαμε τους καταρράκτες. Μακριά από οθόνες κάθε είδους, κατασκηνώσαμε στο βουνό, ανάψαμε φωτιά, ψήσαμε και παίξαμε ομαδικά παιχνίδια.

Ήταν ένα πλούσιο ταξίδι τόσο σε εκπαιδευτικό όσο και σε πολιτισμικό επίπεδο, αφού  επισκεφτήκαμε την Κωνσταντινούπολη,  περιηγηθήκαμε  την πόλη και ιδιαίτερα ξεναγηθήκαμε  στην Αγία Σοφία και στο Υδραγωγείο. Διασχίσαμε το Βόσπορο το βράδυ και θαυμάσαμε από θαλάσσης τη φωτισμένη Πόλη. Απολαύσαμε την εξαίρετη φιλοξενία και την άρτια διοργάνωση των Τούρκων συναδέλφων και τους ευχαριστούμε θερμά για όλα!