Erasmus+: Tο 11ο ΓΕΛ Περιστερίου στη Σλοβακία

Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει το δικό της νόμισμα, σημαία και ύμνο! Γιατί να μην έχει και τη δική της ευρωπαϊκή λαϊκή φορεσιά;
Με αφόρμηση αυτό το ερώτημα και οδηγό την έκφραση «ενωμένοι στη διαφορετικότητα», μαθητές του 11ου ΓΕΛ Περιστερίου και μαθητές από την Ισπανία, Πορτογαλία και Σλοβακία μοιράστηκαν τις φορεσιές της πατρίδας τους (ρούχο, κεφαλόδεσμους, κόσμημα) και την ιστορία πίσω πίσω από αυτές, επέλεξαν τα στοιχεία που τους αρέσουν και δημιούργησαν Λαϊκές Φορεσιές για τον νέο Ευρωπαίο πολίτη!
Το Erasmus+ πρόγραμμα “Reporters of cultural heritage without borders” με συντονιστή το 11ο ΓΕΛ Περιστερίου ολοκληρώθηκε την εβδομάδα από 24-28 Απριλίου 2023 στη Σλοβακία, όπου παρουσιάστηκαν οι φορεσιές στην τοπική κοινωνία στο Μουσείο Ουκρανικού Πολιτισμού στο Svidník.

Κατά τη διάρκεια της ανταλλαγής προωθήθηκαν επίσης δραστηριότητες που στοχεύουν στην εμβάθυνση της γνώσης της ιστορίας και του πολιτισμού της χώρας υποδοχής, όπως επισκέψεις στο Εθνογραφικό Μουσείο του Svidník, στο Κάστρο Lubovna, στη Stara Lubovna, στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων «Tricklandia», στο Stary Smokovec , και τις πόλεις Presov - όπου οι μαθητές συμμετείχαν σε "Escape Room" - και Bardejov - Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO.

Η κινητικότητα αυτή ήταν μια εξαιρετική εμπειρία προσωπικής και ακαδημαϊκής ανάπτυξης για όλους τους συμμετέχοντες. Μάλιστα, οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν, οι προκλήσεις που αντιμετωπίστηκαν από κοινού, η ανταλλαγή εμπειριών, γνώσεων και απόψεων, καθώς και όλες οι στιγμές υγιούς συνύπαρξης, ενίσχυσαν τις δεξιοτήτες και ικανότητες που είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη της διαπολιτισμικότητας,  αλλά ταυτόχρονα και την ενεργό ευρωπαϊκή ιθαγένεια.