ErasmusDays Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων

Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων

Την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του 3ου ΓΕΛ Πετρούπολης από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου Ματθιoπούλου, Γεωργία ΠΕ02,  Γκέλη Θεοδώρα ΠΕ04, Χημικό και Βλάχου Ευθυμία ΠΕ06, αγγλικών, οι οποίες εκπόνησαν το πρόγραμμα, Erasmus+ κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης (KA101), με τίτλο Χαλαρώστε και Eκσυγχρονιστείτε ΣυSTEAMατικά, Keep Calm and Go Full STEAM Ahead

H ενημέρωση αφορούσε δυο κινητικότητες κατά τις οποίες οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν σειρά μαθημάτων διάρκειας 6 ημερών. Τα σεμινάρια που παρακολούθησαν διοργανώθηκαν από τον εκπαιδευτικό οργανισμό Europass Teacher Academy, στη Βαρκελώνη και στη Φλωρεντία. Πιο συγκεκριμένα οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν σειρά μαθημάτων με τίτλο  From STEM to STEAM Education: A New Learning Approach. στη Βαρκελώνη στις 18-25 Οκτωβρίου 2021 και στην Φλωρεντία to Stress Management and Recognition: Key Strategies for Teachers στις 1-6 Νοεμβρίου 2021.

Στο πλαίσιο της διάχυσης του προγράμματος, οργάνωσαν μια ενδοσχολική επιμόρφωση για το πρόγραμμα. Αρχικά, οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν για το STEAM, ποια διαφορά έχει από τα παλιότερα προγράμματα STEM.  Συγκεκριμένα, ανέλυσαν τη διαφορά τους, και την ανάγκη να ενσωματωθούν οι τέχνες σε μεθόδους διδασκαλίας, που αφορούν τις θετικές επιστήμες, όπως τα μαθηματικά, το σχέδιο και τη μηχανική.  Διευκρίνησαν ότι STEAM, δεν είναι μόνο ρομποτική,  που είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί, χωρίς αρκετούς πόρους, αλλά ότι ως πρόγραμμα είναι δυνατό να ενσωματωθεί ακόμα και μέσα σε ένα σαρανταπεντάλεπτο μάθημα. Έδωσαν πρακτικά παραδείγματα πώς εφάρμοσαν το STEAM μέσα στην τάξη, γράφοντας μια ρομαντική και κωμική ιστορία σχετικά με τη χημεία, ή κατασκευάζοντας πράγματα που θα ωφελούσαν τη ζωή των προσφύγων στο μάθημα των αγγλικών. Επιπλέον,  ενημέρωσαν για διαδικτυακά εργαλεία που μπορούν να χρησιμεύσουν στους εκπαιδευτικούς για το σκοπό αυτό.

Στη συνέχεια, αναφέρθηκαν στο δεύτερο κομμάτι της ενημέρωσης, στο σεμινάριο που παρακολούθησαν στη Φλωρεντία σχετικά με τη διαχείριση του άγχους.  Εδώ, αναφέρθηκαν εκτενώς στα σημάδια του στρες στο ανθρώπινο σώμα. το φαινόμενο burn out από τη μεριά των εκπαιδευτικών, αλλά και σε μεθόδους  αποφόρτισης και σε μοντέλα αντιμετώπισης συγκρούσεων μέσα στην τάξη. Παρουσίασαν ένα χιουμοριστικό βίντεο της εκπαιδεύτριας και έγινε μια συζήτηση για το πώς βιώνει η εκπαιδευτική κοινότητα το στρες.

Στο τρίτο μέρος της επιμόρφωσης, αναφέρθηκαν στα προγράμματα Erasmus, KA1  και KA2 και στην αναγκαιότητα για εξωστρέφεια, και κυρίως στα οφέλη που έχει η εμπειρία εκπόνησης προγραμμάτων κινητικότητας προσωπικού, παρακινώντας και τους υπόλοιπους/ες εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν σε αυτά. Περιέγραψαν τις αναποδιές, τις περιπέτειες, αλλά κυρίως τη χαρά της μάθησης και της επαφής με συναδέλφους από άλλες χώρες με διαφορετικές κουλτούρες και εκπαιδευτικά προγράμματα αλλά ταυτόχρονα με τόσο ίδια προβλήματα.

Δείτε το υλικό της ημερίδας   https://www.slideshare.net/EffieVlachou/2212-250900952

Βρείτε μας στο Facebook

Στο κανάλι μας στο Youtube https://www.youtube.com/channel/UCVN18v5w0ETahD0ryzxwXoA

#ΣυνεχίζουμεErasmus #ErasmusPlusIKY #ErasmusPlusGreece #ErasmusPlus

ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΥΘΥΝΩΝ Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή τoυ παρόντος υλικού, δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις μόνον των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό.