Erasmus+KA1 Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας Καλαματα

Στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος Erasmus + ΚΑ1  κινητικότητας εκπαιδευτικών με τίτλο " Βιωματική Μάθηση και Καινοτόμες μορφές εκπαίδευσης" , δυο εκπαιδευτικοί ΠΕ70 και ΠΕ11   ταξίδεψαν στο Ελσίνκι της Φιλανδίας από το το Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας του Δήμου Καλαμάτας και παρακολούθησαν με επιτυχία από τις 8 - 14 Ιουλίου το επιμορφωτικό σεμινάριο "Time to act - non formal education through in & outdoor education to empower students active participation ".

Οι εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν σε τυπικές και άτυπες μεθόδους εκπαίδευσης , την εφαρμογή βιωματικών καινοτόμων δράσεων που ενδυναμώνουν την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριων περιορίζοντας τη σχολική διαρροή και αυξάνοντας τα κίνητρα της   ομαδοσυνεργατικής μάθησης. Η συμπερίληψη , οι ίσες ευκαιρίες και η ανατροπή στερεοτύπων ήταν στις προτεραιότητες και τους στόχους της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών ώστε μέσα από σχεδιασμένες εκπαιδευτικές δράσεις που θα υλοποιήσουν με τους/τις   μαθητές/τριες τους να επιτύχουν την καλλιέργεια κριτικά σκεπτόμενων Ευρωπαίων πολιτών. Οι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν με τις βαλίτσες τους γεμάτες  με εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό υλικό για τους/τις συναδέλφους/ισσες , τους/τις μαθητές/τριες και τους γονείς του Δημοτικού σχολείου Παραλίας Βέργας.