Έργο «Upskilling of sChools’ teachers to effectively support ONliNe EduCaTion – CONNECT»

training activities project meeting

Το έργο «Upskilling of sChoolsteachers to effectively support ONliNe EduCaTion - CONNECT» (Erasmus+, 2020-1-EL01-KA226-SCH-094578) με κύριους ωφελούμενους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, στοχεύει στην προώθηση της ψηφιακής εκπαίδευσης στα Μαθηματικά, τη Φυσική και τις Ξένες Γλώσσες (Αγγλικά και Γαλλικά) στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και στην ενίσχυση των επαγγελματικών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών στην ψηφιακή τεχνολογία.

Στο πλαίσιο του ανωτέρω έργου και στο διάστημα 12 έως 15 Δεκεμβρίου 2022, πραγματοποιούνται οι ακόλουθες δράσεις:

Εκπαιδευτική και Επιμορφωτική Δραστηριότητα στην Αθήνα

Η Εκπαιδευτική και Επιμορφωτική Δραστηριότητα (ΕΕΔ) του έργου CONNECT θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Ελλάδα) στις 12, 13 & 14 Δεκεμβρίου 2022. Η ΕΕΔ θα φιλοξενηθεί στο Γαλλικό Ινστιτούτο (https://www.ifg.gr), Σινά 31, Αθήνα και 30 εκπαιδευτικοί από Κύπρο, Ελλάδα και Ιταλία θα συναντηθούν και θα συμμετάσχουν σε διάφορες διαδραστικές συνεδρίες και εργαστήρια.

Η τρίτη Διεθνική Συνάντηση του έργου CONNECT

Η τρίτη Διεθνική Συνάντηση του έργου CONNECT θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Ελλάδα) στις 13 & 14 Δεκεμβρίου 2022. Η Διεθνική Συνάντηση θα φιλοξενηθεί στο Γαλλικό Ινστιτούτο  και οι συμμετέχοντες εταίροι θα έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν τα πρόσφατα αποτελέσματα που σχετίζονται με το Πνευματικό Προϊόν 3 (MOOCs) καθώς και για το χρονοδιάγραμμα της διαδικτυακής εκπαίδευσης. Επιπρόσθετα, οι εταίροι θα έχουν τη δυνατότητα να συνδιαμορφώσουν τα επόμενα βήματα για την ολοκλήρωση των δυο τελευταίων πνευματικών προϊόντων του έργου CONNECT και να εντοπίσουν τα δυνατά σημεία και τις αδυναμίες της συνολικής διαδικασίας.

Διεθνική Πολλαπλασιαστική Εκδήλωση στην Αθήνα

Η Διεθνική Πολλαπλασιαστική Εκδήλωση (ΔΠΕ) του έργου CONNECT θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Ελλάδα) στις 15 Δεκεμβρίου 2022. Η ΔΠΕ θα φιλοξενηθεί στο Γαλλικό Ινστιτούτο και τα πρόσφατα αποτελέσματα και επιτεύγματα του έργου θα παρουσιαστούν στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και το ενδιαφερόμενο κοινό.