eSafety Label+ Πρόσκληση σε ανοιχτό διαδικτυακό μάθημα “Become the next eSafety champion” MOOC

Το ανοιχτό διαδικτυακό μάθημα “Become the next eSafety champion” MOOC στοχεύει να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς για να δημιουργήσουν μια στρατηγική ψηφιακής ασφάλειας προσαρμοσμένη στις ανάγκες της σχολικής τους μονάδας, διασφαλίζοντας ότι οι μαθητές τους μαθαίνουν και αλληλοεπιδρούν σε ένα ασφαλέστερο διαδικτυακό περιβάλλον.

Πώς θα επιτευχθεί αυτό; Μέσω της εισαγωγής της έννοιας της «στρατηγικής eSafety» και της εμπεριστατωμένης ανάλυσης των δυνατοτήτων αλλά και των ελλείψεων των σχολικών μονάδων.

Οι συμμετέχοντες θα μελετήσουν και θα είναι καλύτερα προετοιμασμένοι για να λάβουν τεκμηριωμένες αποφάσεις σχετικά με ασφαλέστερες τεχνολογικές υποδομές, σχολικές πολιτικές και πρακτικές για την εκπαιδευτική κοινότητα.

Επιπλέον, η στρατηγική eSafety που θα αναπτυχθεί σε αυτό το MOOC, θα βοηθήσει τις σχολικές μονάδες να λάβουν την ψηφιακή ετικέτα (eSafety Label), η οποία αποτελεί την ευρωπαϊκή ηλεκτρονική υπηρεσία διαπίστευσης ασφαλείας για τα σχολεία!

Ημερομηνίες

Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019 – Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019

Ενδιαφερόμενοι

Ο κύκλος των μαθημάτων απευθύνεται σε όσους ενδιαφέρονται για την Ψηφιακή Ασφάλεια στο σχολικό περιβάλλον, αλλά έχει κυρίως σχεδιαστεί για την πρακτική άσκηση των δασκάλων και καθηγητών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Άλλοι ενδιαφερόμενοι, όπως οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων, οι υπεύθυνοι Πληροφορικής και ΤΠΕ καθώς και οι γονείς μπορούν επίσης να επωφεληθούν από το συγκεκριμένο κύκλο μαθημάτων.

Γλώσσα: Αγγλικά
URL: http://bit.ly/eSLMOOC