eTwinning project “Famous people in Ancient Greece”

Το σχολικό έτος 2022-23 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, το 1ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ,  το συνεργατικό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning “Famous people in Ancient Greece” με ιδρυτή το σχολείο μας και εταίρους σχολεία από την Ισπανία, την Γαλλία και την Ιταλία. Μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες και με την αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων ομάδα μαθητών της Β Τάξης  μελέτησαν σημαντικές προσωπικότητες της Αρχαίας Ελλάδας και είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν, χρησιμοποιώντας ως κοινή γλώσσα τα Αγγλικά, με μαθητές από Ευρωπαϊκές χώρες που διδάσκονται Αρχαία Ελληνική Ιστορία και Γλώσσα.  Την υποστήριξη του προγράμματος ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Νάρρου Μαρία, Παναγιωτοπούλου Παναγιώτα, Παπαγεωργίου Αγγελική και Σίψα Βασιλική.