Ευρωπαϊκή Διάκριση του 2ου Δ.Σ Νέας Ερυθραίας

Tο  2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ερυθραίας διακρίθηκε στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό «2020 STEM DISCOVERY CAMPAIGN», ο οποίος αποτελεί μια κοινή διεθνή πρωτοβουλία που διοργανώνει η Scientix (κοινότητα για την εκπαίδευση στις φυσικές επιστήμες στην Ευρώπη ) και προσκαλεί έργα, οργανισμούς, βιβλιοθήκες, σχολεία, πανεπιστήμια και λέσχες νέων σε όλη την Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο, να γιορτάσουν τη σταδιοδρομία και τις σπουδές τους στους τομείς του STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).
Το άρθρο μας, «Me the AI # 2.0: Artificial Intelligence Activity»  το οποίο δημοσιεύθηκε στο EuropeanSchoolnetblog, αφορούσε μία από τις δράσεις του ευρωπαϊκού eTwinning έργου «Me the A.I #2.0». Το σχολείο μας, σε συνεργασία με 14 σχολείων από Ελλάδα, Κροατία, Τουρκία, Ισπανία και Λιθουανία, συμμετέχει στο έργο αυτό ως ιδρυτής. Το έργο υλοποιήθηκε μέσα από το μάθημα της πληροφορικής (Τ.Π.Ε) από την εκπαιδευτικό Λάσκαρη Γεωργία με τα τμήματα Στ’1 και Στ'2. Κύριος στόχος των δράσεων ήταν η εισαγωγή των μαθητών στις βασικές έννοιες της Τεχνητής Νοημοσύνης και στην Μηχανικής Μάθησης.
Η εργασία των μαθητών μας θα παρουσιάσει στο Future Classroom Lab (SPW@FCL) στις Βρυξέλλες.