Ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα “Siamo quello che mangiamo- We are what we eat”

Τη φετινή σχολική χρονιά, 2021-2022, στο σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Νέας Ορεστιάδας υλοποιήθηκε το ευρωπαϊκό δίγλωσσο eTwinning πρόγραμμα «Siamo quello che mangiamo/ We are what we eat» με θέμα τη «γλώσσα του φαγητού» ως κοινή γλώσσα μεταξύ των λαών, για το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας και των Αγγλικών που γίνεται στην Α’ Γυμνασίου, ύστερα από πρόταση που έγινε από την ιδρύτρια χώρα του προγράμματος, την Ιταλία. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε στην ιταλική και αγγλική γλώσσα υπό την εποπτεία και καθοδήγηση των καθηγητριών κας Καλαντζή Βασιλικής και κας Παπαϊωάννου Βασιλικής.

Στόχος ήταν να παράσχει στους μαθητές τις απαραίτητες πληροφορίες για να κάνουν συνειδητές επιλογές, να κατανοήσουν τις αρχές της υγιεινής διατροφής, να συνειδητοποιήσουν ότι η διατροφή αποτελεί στοιχείο του πολιτισμού μιας χώρας. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσουν να γνωρίσουν τον πολιτισμό άλλων χωρών, να ανταλλάξουν πολιτισμικά στοιχεία και να διαπιστώσουν ομοιότητες στη διατροφική κουλτούρα των χωρών μας και να εκτιμήσουν τα θετικά της μεσογειακής διατροφής. Το φαγητό είναι μια πολύτιμη ευκαιρία ανταλλαγής αναμνήσεων και γνωριμίας  με ανθρώπους με διαφορετικές ιστορίες και κοινά συναισθήματα.

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν οι μαθητές, οι μαθήτριες και το εκπαιδευτικό προσωπικό των παρακάτω σχολείων Scuola media Padre Pio- Torremaggiore από την Ιταλία, St. Michael School – Santa Venera  και St. Augustine College-Pietà από την Μάλτα, το 1ο Γυμνάσιο Κερατσινίου Αττικής και το 3ο Γυμνάσιο Νέας Ορεστιάδας από την Ελλάδα και πραγματοποιήθηκε στην πλατφόρμα eTwinning.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε ένα αφιέρωμα στο έργο που δημιουργήθηκε από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία με την εφαρμογή Calameo!