Φύκη και Περιβάλλον στην Εκπαίδευση

Διημερίδα
«Φύκη και Περιβάλλον στην Εκπαίδευση»
στo πλαίσιο του 5ου
Δελτίο Τύπου Ευρωπαϊκού Φυκολογικού Συνεδρίου Ρόδος, 7-8 Σεπτεμβρίου 2011

alt

Η Ελληνική Φυκολογική Εταιρεία (ΕΛ.Φ.Ε.) σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Φυκολογικών Εταιρειών (Federation of European Phycological Societies, FEPS, www.feps-algae.eu) διοργανώνει τον Σεπτέμβριο του 2011 το 5ο Ευρωπαϊκό Φυκολογικό Συνέδριο (5th European Phycological Congress, EPC5, www.epcv.gr) στη Ρόδο, κατά το διάστημα 4-11 Σεπτεμβρίου 2011.

Στο πλαίσιο αυτού του Συνεδρίου η ΕΛ.Φ.Ε. οργανώνει μια διημερίδα (7-8 Σεπτεμβρίου 2011) αφιερωμένη στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές της Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα τα «φύκη και το περιβάλλον στην εκπαίδευση». Η διημερίδα αυτή διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Βασικός στόχος είναι η γνωριμία των μαθητών με τα φύκη, τη σημασία τους για τον άνθρωπο, την αξία και το ρόλο τους στο περιβάλλον. Στη διημερίδα αυτή συμμετέχουν 12 Σχολεία από όλη την Ελλάδα, με εργασίες που αφορούν στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

? Επίδραση της ρύπανσης στη θαλάσσια χλωρίδα (σύγκριση καθαρών και ρυπασμένων περιοχών)

? Θαλάσσια χλωρίδα και βιοποικιλότητα στην παράκτια ζώνη (μελέτη και καταγραφή)

? Προστασία, υιοθεσία και ανάδειξη ακτής

? Αξιοποίηση των φυκών σε ανθρώπινες δραστηριότητες (π.χ. χρήση φυκών ως βιοφίλτρων για καθαρισμό υγρών αποβλήτων, κομποστοποίηση, βιοδείκτες κ.λπ.).

? Ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας, συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλους Φορείς
Στο πρόγραμμα της διημερίδας περιλαμβάνονται επίσης εκλαϊκευμένες παρουσιάσεις από ειδικούς επιστήμονες καθώς και βιωματικά εργαστήρια στο πεδίο και στον Υδροβιολογικό Σταθμό της Ρόδου. Ενδεικτικά θέματα εργαστηρίων:

? Επίσκεψη σε ακτή και συλλογή υλικού.
? Μελέτη υλικού μακροσκοπικά ? ταξινόμηση των φυκών
? Μελέτη του υλικού μικροσκοπικά, ταξινόμηση μικροφυκών
? Στήνουμε ένα ενυδρείο
? Ερμπάριο φυκών
? Κάρτες φυκών (μουσειακές, εκπαιδευτικών παιχνιδιών, ευχετήριες)
? Ας φτιάξουμε ένα ομοίωμα ακτής

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα: http://environmental.phycology.gr
ή να απευθυνθείτε στα μέλη της οργανωτικής επιτροπής:

Δρ Χρήστο Κατσαρό, Τακτικό Καθηγητή ΕΚΠΑ, 6973224914
Δρ Σωτήρη Ορφανίδη, Τακτικό Ερευνητή ΕΘΙΑΓΕ, 6972221369

Πατήστε εδώ για να δείτε το δελτίο τύπου.