Γιορτή Φυσικών Επιστημών στο Ρέθυμνο

Οι Φυσικές Επιστήμες βρίσκονται στο επίκεντρο της καθημερινότητας. Μας  προσφέρουν θεωρίες και ερμηνείες για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο κόσμος από τη μεγαλύτερη κλίμακα (Σύμπαν) μέχρι και τη μικρότερη (μικρόκοσμος). Όμως, και η καθημερινότητα μας:  η μετακίνηση, η διατήρηση της υγείας μας, η επικοινωνία, η εργασία, η διαβίωση στα σπίτια μας υποστηρίζονται από τεχνολογικές συσκευές, εφαρμογές και γνώσεις που δεν θα υπήρχαν εάν οι Φυσικές Επιστήμες δεν βρίσκονταν  στο επίκεντρο των ανθρώπινων δραστηριοτήτων.

Αυτοί είναι μερικοί μόνο λόγοι για τους οποίους η κατανόηση του επιστημονικού εγχειρήματος είναι σημαντική για το σημερινό και τον αυριανό πολίτη.

Με τις σκέψεις αυτές, το Ε.Κ.Φ.Ε Ρεθύμνου  σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Φυσικής Πλάσματος και Λέιζερ του ΕΛΜΕΠΑ, το κέντρο Science in the City με το ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου, με την υποστήριξη του Τμήματος Παιδείας και του Τμήματος Πολιτισμού του Δήμου Ρεθύμνης διοργανώνουν την «Γιορτή Φυσικών Επιστημών στο Ρέθυμνο»

Η γιορτή θα διεξαχθεί στην πλατεία Μικρασιατών , στο σπίτι του Πολιτισμού και στο κέντρο επιστημών Science in the City το Σάββατο 6 και την Κυριακή 7 Μαΐου 2023.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παιχνιδοπειράματα, εργαστηριακές δραστηριότητες για μαθητές/-τριες και
εκπαιδευτικούς, δραστηριότητες STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, παιχνίδια Φ.Ε και συζητήσεις.

Στόχος των δράσεων είναι η ψυχαγωγία, η ενημέρωση, η έμπνευση και η ευαισθητοποίηση, ιδιαίτερα των νέων, αλλά και η ενημέρωση του ευρύτερου κοινού για το ιδιαίτερα επίκαιρο θέμα της σχέσης Επιστήμης – Ψευδοεπιστήμης.

Περισσότερες πληροφορίες και το  αναλυτικό πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ